Kafes sistemlerin aşamalı göçme analizi
Progressive collapse analysis of truss systems
  1. Tez No: 882613
  2. Yazar: DOĞUŞCAN ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZBAŞARAN, PROF. DR. YUSUF CENGİZ TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kafes yapı sistemleri, mühendislik projelerinde yaygın olarak kullanılan bir taşıyıcı sistem türüdür. Bu sistemler, genellikle çelik veya ahşap gibi malzemelerden inşa edilir ve iki veya üç boyutlu bir kafes şekli oluştururlar. Bu sayede yükler homojen bir şekilde dağıtılır; büyük açıklıkların geçilmesine imkân tanır. Bu sistemlerin doğru bir şekilde analiz edilmesi ve tasarlanması büyük öneme sahiptir. Yapıların aşamalı göçmesi, yerel bir hasarın başlangıcında meydana gelen çöküşün, yapının diğer bölümlerine yayılarak genel bir çöküşe neden olma olayını ifade eder. Bu genellikle patlama ve yangın gibi dış etkenler sonucu meydana gelir. Gradyan İniş (Gradient Descent), matematiksel optimizasyon problemlerinde kullanılan basit ve iteratif bir algoritmadır. Bir fonksiyonun yerel minimum veya maksimum değerlerini bulma amacı güder. Algoritma, fonksiyonun gradyanını hesaplayarak mevcut konumdan daha düşük bir fonksiyon değerine doğru adım atmaya çalışır. Bu çalışma, enerji minimizasyonu yöntemi ve Gradient Descent algoritması kullanılarak kafes sistemlerin aşamalı göçme analizinin gerçekleştirilmesi konusunu ele almaktadır. Bu çalışmada önerilen prosedür, üzerinde yapılacak küçük değişiklikler ile kafes sistemlerin doğrusal olmayan analizi gibi çok sayıda başka uygulama için uygun hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
Truss structural systems represent a prevalent category of load-bearing frameworks extensively employed in engineering projects. Typically fashioned from materials such as steel or wood, these systems manifest as two or three-dimensional truss configurations. This structural design facilitates the homogeneous distribution of loads and affords the capability to span considerable openings. The precise analysis and design of such systems carry paramount significance. Progressive collapse within structures denote the phenomenon wherein the onset of collapse, triggered by localized damage, propagates to other segments of the structure, culminating in a comprehensive failure. This occurrence is frequently precipitated by external factors such as explosions or fires. Gradient Descent is a rudimentary and iterative algorithm entrenched in mathematical optimization, with the principal objective of discerning local extremal values of a function. The algorithm diligently computes the function's gradient and endeavors to navigate towards a reduced function value from the prevailing position. The present investigation delves into the analysis of progressive collapse in truss systems by implementing the energy minimization method and the Gradient Descent algorithm. The procedural framework proposed herein holds adaptability for a myriad of alternative applications, including the nonlinear analysis of truss systems, contingent upon nuanced adjustments.