Siirt koşullarında II. ürün tatlı (Şeker) mısır bitkisinde kısıntılı sulama uygulamalarının verim ve diğer parametreler üzerine etkisi
The effect of restricted irrigation applications on yield and other parameters in II. crop sweet (Sugar) corn plant in Siirt conditions
  1. Tez No: 882614
  2. Yazar: NURULLAH DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BEYHAN UÇAK, DR. MEHMET CAVİT SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Siirt Üniversitesi, Ziraat Fakültesi arazisinde 2022'de ikinci ürün şeker mısırın yetişme sezonu boyunca yürütülmüştür. Damla sulama yöntemi ile sulama yapılan deneme tarla koşullarında, üç tekerrürlü olarak tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme deseninde yürütülmüştür. Denemede 3 adet şeker mısır genotipi; G1 (Geççi süper tatlı), G2 (Erkenci süper tatlı), G3 (Kompozit şeker) kullanılmıştır. Araştırma topraktaki su içeriğine göre I100 , I70 ve I35 kısıntılı sulama uygulamalarından oluşturulmuştur. Toprak su miktarı A-Pan buharlaşma kabı ile ölçülmüştür. Araştırmada; verim ve bazı verim bileşenleri incelenmiştir. Araştırma neticesinde; verim değerleri genotipe, sulama konularına ve interaksiyonlara göre sırasıyla 3232,33 – 4100,66 kgha-1 , 1751,11 – 5351,66 kgha-1 ve 1633,33 – 6181,66 kgha-1 arasında değişmiştir. Tepe püskülü çiçeklenme süreleri sırasıyla; 47,22 – 51 gün, 44 – 55,66 gün ve 43 – 58,66 gün arasında değişmiştir. Bitki boyu sırasıyla; 143,33 – 165,11 cm, 135,33 – 196,66 cm ve 125 – 210,33 cm arasında değişmiştir. İlk koçan yüksekliği; 34,38 – 44,11 cm, 21,44 – 59,44 cm ve 18,66 – 64 cm arasında saptanmıştır. Koçan çapı genotipte; 3,09 – 3,44 cm, sulama konularında; 2,78 – 3,70 cm çıkmıştır. WUE; 0,43 – 0,55 kgda/mm, 0,58 – 0,72 kgda/mm ve 0,54 – 0,82 kgda/mm olarak belirlenmiştir. IWUE değerleri ise; 0,46 – 0,59 kgda/mm, 0,68 – 0,76 kgda/mm ve 0,64 – 0,89 kgda/mm olarak saptanmıştır. Taze koçan verimi 8108,22 – 9933,44 kgha-1, 5691,55 – 12808,88 kgha-1 ve 5303,33 – 13747,66 kgha-1 olarak hesaplanmıştır. Yaprak alan indeksi genotip için 3,12 – 3,72 ve sulama konularında 2,52 – 4,50 olarak bulunmuştur. CWSI değerinde sadece sulama konusu önemli çıkmış ve 0,20 – 0,41 arasında kalmıştır. Klorofil indeks; 43,26 – 45,95 spad, 40,35 – 48,92 spad ve 38,68 – 50,80 spad olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the land of Siirt University, Faculty of Agriculture during the growing season of the second crop sugar corn in 2022. The trial was carried out in the trial field conditions with drip irrigation method, in the trial design of parcels divided by random blocks in three iterations. In the trial, 3 sugar corn genotypes; G1 (Late super sweet), G2 (Early super sweet), G3 (Composite sugar) are used. The research consisted of I100, I70 and I35 restricted irrigation applications according to the water content in the soil. The amount of soil water was measured with the A-Pan evaporation vessel. Research; Yield and some yield components were studied. As a result of the research; Yield values ranged from 3232,33 to 4100,66 kgha-1, 1751,11 to 5351,66 kgha-1 and 1633,33 to 6181,66 kgha-1 according to genotype, irrigation issues and interactions, respectively. The blooming times of the crown tassel are respectively; It ranged from 47,22 to 51 days, 44 to 55,66 days and 43 to 58,66 days. Plant height respectively; It ranged from 143,33 to 165,11 cm, 135,33 to 196,66 cm and 125 to 210,33 cm. Initial cob height; It was found to be between 34,38 – 44,11 cm, 21,44 – 59,44 cm and 18,66 – 64 cm. The diameter of the cob is in the genotype; 3,09 – 3,44 cm, in irrigation matters; 2,78 – 3,70 cm. WUE; 0,43 – 0,55 kgda/mm, 0,58 – 0,72 kgda/mm and 0,54 – 0,82 kgda/mm. IWUE values are; 0,46 – 0,59 kgda/mm, 0,68 – 0,76 kgda/mm and 0,64 – 0,89 kgda/mm. Fresh cob yield was calculated as 8108,22 – 9933,44 kgha-1, 5691,55 – 12808,88 kgha-1 and 5303,33 – 13747,66 kgha-1. The leaf area index was found to be 3,12 – 3,72 for genotype and 2,52 – 4,50 for irrigation. In the CWSI value, only the irrigation issue was important and remained between 0,20 and 0,41. Chlorophyll index; 43,26 – 45,95 spad, 40,35 – 48,92 spad and 38,68 – 50,80 spad.