Farklı açıklıklara sahip dolu gövdeli kubbe kafes sistemler ile dairesel boşluklu kubbe kafes sistemlerin tasarım ve maliyet karşılaştırılması
Comparison of designs and economies in different spans between domes with i section systems and dome with castlated i beam systems
- Tez No: 723982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tasarımcılar ve mühendislerin,büyük açıklıkların ara kolonsuz ve hafif bir konstrüksiyon sistemi ile geçme fikri her zaman ilgisini çekmiştir. Yapı elemanları tarafından, tasarım teknolojilerindeki hafif ve estetik çözümler arayışı aralarında kubbe kafes sistemlerin de olduğu farklı taşıyıcı sistemler geliştirilmeye çalışmaktadır. Bu sistemlerin davranış sınırlayıcıları altında geometrik parametreleri, tasarım değişkenleri alınarak farklı tasarım sonuçlarına ulaşılması sağlanmıştır. Bu tez çalışmasında en yaygın kubbe kafes sistem uygulamaları olan Ribbed ve Schwedler kubbe sistemleri referans alınarak bir kubbe sistem modeli geliştirilmiş olup bu sistem modeli; dayanımın yanı sıra ekonomik açıdan efektif olması için parametrik çalışmaya tabi tutulmuştur. Oluşturulan kubbe sistemi; dolu gövdeli kirişin yerine petek kiriş kullanımı gibi farklı parametreler ve tasarım yöntemleri kullanarak yetmiş iki farklı model türetilerek bu modellerden oluşan analiz, tasarım ve maliyet sonuçları karşılaştırılmıştır. Bunun sonucunda ekonomik ve dayanım şartlarının sağlandığı basit ve uygulanabilirkubbe sistemlerin oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmada yapılan tüm analizler SAP2000.V22 programı ile yapılmış olup tasarım aşaması SAP2000.V22 programının yanı sıra parametrik hesapyöntemi ile dehesaplanmıştır. Maliyet analiz çalışmasında ise Tekla V20 programı kullanılarak, modeller kurularakelde edilen malzeme listesi ile malzeme ağırlıkları ve birim fiyatlar esas alınarak maliyet analizi yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda yapılan değerlendirme de ise farklı modeller için yapılan analiz sonuçları arasında karşılaştırma yapılarak, kubbe kafes sistemlerinin tasarım ve ekonomik olmaları değişken kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The idea of crossing large spans with a lightweight and column-free construction system has always attracted the attention of designers and engineers. As a result of the search for light and aesthetic solutions in building elements and design technologies, different carrier systems, including dome lattice systems, have been developed. Under the behavior constraints of these systems, geometric parameters are taken as design variables and different design results are achieved. In this thesis, a dome system model was developed by taking Ribbed and Schwedler dome systems, which are the most common dome cage system applications, as a reference. In addition to its strength, it has been subjected to parametric study in order to be economically effective. The created dome system was derived as 72 different models by using different parameters and design methods, such as the use of honeycomb beams instead of solid-body beams, and the analysis, design and cost results obtained from these models were compared. As a result, it is aimed to find a simple and applicable dome system that provides economic and strength conditions. All analyzes in the study were made with the SAP2000.V22 program, and the design phase was done manually as well as the SAP2000.V22 program. In the cost study, models were established with the Tekla V20 program, and the net material list was obtained, based on material weights and unit prices. After obtaining the analysis results for different models, the design and economy of the dome cages were evaluated by making comparisons.