1960 sonrası tüketim kültürünün resim sanatına yansıması
After 1960, reflection of mass culture in art
  1. Tez No: 882685
  2. Yazar: KAMER COŞKUNLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Toplum, birçok yönden tüketim kültüründen etkilenmektedir. Küreselleşme ile birlikte tüketim çılgınlığı insanları hızla etkisi altına almıştır. İnsan psikolojisi, başkalarına benzemek ile kendisi olmak arasında sıkışıp kalmışlardır ve bu psikolojiyle bir türlü doyuma ulaşamamaktadırlar. Bir zamanlar herkesin aynı şeye sahip olması mutluluk kaynağıyken, bu durum kendini mutsuzluğa ve kuşkuya bırakmıştır. Tüketim, hayatın merkezi haline gelmiştir. Tüketim nesnelerinin vazgeçilmez bir değer gibi sunulmalarıyla beraber insanlar tüketmek için bir yarış haline girmektedirler. İhtiyaç duyulmayan ürünlerin alınması ve kullanılmadan atılması, ürünlerin hızlı bir şekilde tüketilmesine yol açmaktadır. Baudrillard, bunu müsriflik ve nesne açlığı olarak tanımlamıştır ve bu sistemin Marksizm yüzünden olduğunu savunmaktadır. Tüketim kültürü, 1960'lı yıllarda özellikle Pop-Art adı altında üretilen sanat yapıtlarıyla yorumlanmıştır. Andy Warhol'un ünlü Campbell Çorba Konserveleri çalışması National Gallery of Scotland'ın sütunlarını kaplamıştır. Gündelik tüketim nesnelerini alıp birer sanat yapıtı haline getirmiştir. Tüketim kavramı, içinde bulunduğumuz çağda pek çok sanatçı tarafından ele alınmış ve gelecekte de alınacağı öngörülmektedir. Tükettikçe var olan bu sistemde manevi, sosyokültürel değerlerin yanı sıra sanat da hızla tüketilmektedir. Hayatın her alanında tüketim kavramıyla karşı karşıya kalınmaktadır. Bütün hayatı etkileyen tüketim kavramı, sürekli gelişen ve gelişmeye devam eden bu sistemle birlikte sanatı da etkisi altına almaktadır. 1960'lardan itibaren bu kültüre eleştiri niteliğinde eserler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Society is affected by consumer culture in many ways. With globalization, the frenzy of consumption has rapidly taken hold of people. Human psychology is stuck between trying to fit in and being themselves, and they can never seem to satisfy themselves with this mentality. This situation has left itself to unhappiness and doubtfulness. Consumption has become the center of life. People compete to consume as consumption items are presented as an indispensable value. The purchase and disposal of unnecessary products leads to the rapid consumption of products. Baudrillard defines this as wastefulness and object hunger, and argues that this system is due to Marxism. Consumer culture was interpreted especially through artworks produced under the name of Pop Art in the 1960s. Andy Warhol's famous Campbell's Soup Cans works covered the columns of the National Gallery of Scotland. He transformed everyday consumption objects into art. The concept of consumption has been addressed by many artists in the age we live in, and it is predicted to continue to be addressed in the future. In this system, which exists as long as we consume, art is also consumed rapidly as well as spiritual, socio-cultural values. The concept of consumption is encountered in all areas of life. The concept of consumption, which affects every aspect of life, also affects art with this constantly evolving system. Criticisms of this culture have been made through works produced since the 1960s.