Küreselleşme karşıtlığı ve göçmen karşıtlığı ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between anti-globalization and anti-immigration: The example of Turkey
- Tez No: 882697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAT KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşmenin hız kazanmasıyla birlikte göç hareketleri de daha fazla hız kazanmaya başlamıştır. Dünya'nın değişmesiyle birlikte uluslararası sistemler, iletişim ağlarının artması, mekân kavramının yeniden tanımlanmasıyla birlikte göçler de değişmeye başlamıştır. 21. Yüzyılın temel bir gerçekliği haline gelen zorunlu göçler, küreselleşme çağının hem nedeni hem de sonucudur. Türkiye'nin yaşadığı en büyük göç akınlarından biri olan Suriyeliler uluslararası sistemde de büyük yankı uyandırmıştır. Bu çalışma ile amaçlanan göçü yükselen göçmen karşıtlığı ve küreselleşme karşıtlığı bağlamında incelemektir. Türkiye'nin göç konusunda yaşadığı en önemli sorunlardan birisi de geçiş ülkesi olmasından kaynaklı yoğun yasa dışı göçmenlerdir. Yasa dışı göçmenler illegal yollar ile farklı ülkelere girmeye çalışarak ülkelerde korku ve tedirginlik yaratmaktadır. Küreselleşmeye karşı reaksiyon gösteren gruplar incelenmiş, yasa dışı göçün tek bir devletle engellenemeyeceğini sonucuna varılmıştır. Göçün güvenlik çerçevesinde anılmasının nedeni ise ülkelerin kendi çıkarları doğrultusunda yaptığı politikalardır. Sonuç olarak çalışmanın varsayımlardan birini ifade etmek gerekirse göç güvenlikle anıldığı sürece göçe dair atılan adımların faydalı olamayacağı gibi göçmenler ötekileştirilecek, egemenliğin sınırlarının en büyük düşmanı olacaktır. Devletler bu politikalarına devam ettiği sürece duvarlar ne kadar yüksek olursa olsun yasa dışı göçler asla tamamen bitmeyecektir.
Özet (Çeviri)
As globalization accelerated, migration movements began to gain more momentum, As the world changes, international systems, communication network increase, and the concept of space is redefined, migrations also begin to change. Forced migrationsü which have become a fundamental reality of the 21st century, are both the cause and the result of the age of globalization. Syrians, one of the largest migration flowa experienced by Turkey, have had a great impact in the international system. In this study, the rising anti-immigraiton sentiment and anti-globalization sentiment were examined in the context of migration. One of the most important problems faced by Turkey regarding immigation is the large number of illegal immigrants due to being a transit country. Illegal immigrants create fear and anxiety in countries by trying to enter different countries illegally. Groups that react against globalization were examined and it was conclued that illegal immigration cannot be prevented by an single state. The reason why migration is mentioned within the framework of security is the policies that countries make in line with their own interests. As a result, to express one of the assumptions of the study, as long as immigration is associated with security, the steps taken regarding immigration will not be benefical, and immigrants will be marginalized and will be the biggest enemy of the borders of sovereignty. As long as states continue these policies, illegal immigration will never completely end, no matter how high the walls are.