Sımone de Beauvoır ve İnci Aral'ın romanlarında kadın imgesi
Woman image in the novels of Simone de Beauvoir And İnci Aral
- Tez No: 882713
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖGERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
'Kadın' konusu, günümüzde bütün sanat dallarının en fazla ilgi gösterdiği alanların başında gelmektedir. Çağdaş edebiyatta ise, kadına adanmış çok sayıda eser olması hemen dikkatimizi çekmektedir. Özellikle sanayi devriminden sonra kadının iş yaşamında gittikçe güçlenen bir yer edinmesiyle birlikte kadın yazarların sayısında da dikkat çekici bir artış olmuştur. Doğal olarak bu kadın yazarlar ve sanatçılar öncelikle kadınların yaşam şartlarını ele almışlar ve kendi arzuları doğrultusunda değiştirmeye çalışmışlardır. Ünlü Fransız düşünür ve yazar Simone de Beauvoir ise kadın konusunu çalışmalarının merkezine alan bu sanatçıların arasında en fazla etki yapan ve tartışılan düşünürlerin başında gelmektedir. Bu çalışmada, çağdaş feminizmin kurucusu kabul edilen Simone de Beauvoir ile Türk edebiyatında kadına eserlerinde başat bir rol veren İnci Aral'ın seçilen romanları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Eserlerde yer alan farklı kadın tipleri ve rolleri önce ayrı ayrı ele alınmış, daha sonra karşılaştırmalı olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yüksek lisans tezinin bütün romanları almaya imkân tanımamasından dolayı belli eserler seçilerek bir bütünce oluşturulmuştur. Simone de Beauvoir'ın düşünceleriyle kendisinden sonra gelen kadın yazarları etkilemiş ve onlara öncülük etmiş olmasından dolayı, öncelikle Simone de Beauvoir'ın seçilen üç romanı (Bir Genç Kızın Anıları/ Mémoires d'une jeune fille rangée, Güzel Görüntüler/ Les Belles Images, Sessiz Bir Ölüm/ Une mort très douce) incelenmiş, ardından aynı yöntemle İnci Aral'ın seçilen üç romanı (Ölü Erkek Kuşlar, Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm, Mor) analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda, ulaşılan sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, benzerlikler ve farklılıklar örneklerle ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the subject of 'woman' is one of the areas that all branches of art are mostly interested in. In contemporary literature, it is immediately noticeable that there are many works dedicated to women. Especially after the industrial revolution, there has been a remarkable increase in the number of women writers as women have gained a stronger place in business life. Naturally, these women writers and artists have primarily addressed women's life conditions and tried to change them in line with their own desires. Simone de Beauvoir, the famous French thinker and writer, is one of the most influential and discussed thinkers among these artists who put the subject of women at the centre of her works. In this study, the selected novels of Simone de Beauvoir, regarded as the founder of contemporary feminism, and İnci Aral, giving a leading role to women in her works in Turkish literature, are analysed comparatively. Firstly, different types and roles of women in a works are analysed separately, and then examined comparatively. As it is not possible for a master's dissertation to include all of the novels of two writers, a corpus has been formed by selecting specific works. Because Simone de Beauvoir influenced women writers who came after her with her thoughts and pioneered them, Simone de Beauvoir's three selected novels (Memoirs of a Dutiful Daughter, Beautiful Images, A Very Easy Death) are analysed firstly, and then three selected novels of İnci Aral (Ölü Erkek Kuşlar /Dead Male Birds, Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm/No Love No Death, Mor/Purple) are examined with the same method. As a result of this study, the outcomes obtained are evaluated through a comparative analysis with examples from the novels showing similarities and differences.