Francis Hutcheson'da ahlak duyusu teorisi
Francis Hutcheson's moral sense theory
  1. Tez No: 882717
  2. Yazar: MELANİ ERKAN UMUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTUL GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Francis Hutcheson'ın ahlak duyusu teorisi ele alınmıştır. Hutcheson, 18. yüzyılda felsefi ve kültürel bir hareket olarak ortaya çıkan İskoç Aydınlanması'nın önde gelen ismi olarak görülür. Sanayi ve ticaretin hızla geliştiği bu dönemde ortaya çıkan sorunlar, insanların bir kısmının refahının artmasına karşılık birçoğunun da sefalete sürüklenmesine neden olmuştur. Bu durum, insan ilişkilerinin önemli ölçüde bozulduğu ve ahlaki anlayışın yeniden düzenlenmesi gerektiği düşüncesini beraberinde getirmiştir. Hutcheson, mevcut rasyonalist, sezgici ve teolojik ahlak teorilerinin yetersiz kaldığı, egoist ahlak teorilerinin de bahsedilen problemleri gideremediği düşüncesinden hareketle, yeni bir teori olarak, bütün insanları ortak yargıda topladığını düşündüğü“ahlak duyusu”teorisini ortaya koymuştur. Ahlak duyusu, aklın ve iradenin önüne geçen, iyiyi ve kötüyü algılama yetisidir. Eş deyişle, tamamen içgüdüsel ve empiriktir. Dolayısıyla teolojik, sezgisel veya rasyonel bir temeli yoktur. Bu duyu insanı iyi eylemlere yönelten, onu motive eden ve temelinde bencillik değil hayırseverlik olan eylemleri uygun ve yerinde bulur.
Özet (Çeviri)
This essay delves into Francis Hutcheson's moral sense theory. Hutcheson is considered a prominent figure of the Scottish Enlightenment, a philosophical and cultural movement that emerged in the 18th century. The burgeoning of industry and commerce during this period brought about a series of problems, leading to the prosperity of some while plunging many others into misery. This sparked the notion that human relationships had significantly deteriorated and that a moral reconfiguration was necessary. Hutcheson, driven by the perceived inadequacy of existing rationalist, intuitionist, and theological moral theories, and recognizing the ineffectiveness of egoistic moral theories in addressing these issues, proposed a novel theory: the“moral sense”theory, which he believed united all humans in a shared moral judgment. The moral sense is an innate faculty that precedes reason and will, enabling the perception of good and evil. In other words, it is entirely instinctive and empirical, devoid of any theological, intuitive, or rational foundation. This sense guides individuals towards virtuous actions, motivating them to embrace deeds grounded in benevolence rather than selfishness.