İnme geçiren hastalarda sağlık kaderciliğinin ilaç uyumu ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of health fatalism on medication adherence and quality of life in patients with stroke
  1. Tez No: 882729
  2. Yazar: TÜRKMEN KÜBRA İNANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİTAP ÖZDELİKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırma, inme geçiren hastaların sağlık kaderciliği düzeylerinin ilaç uyumu ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Method: Araştırma tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Araştırma verileri 01.12.2023-01.04.2024 tarihleri arasında SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde toplanmıştır. Araştırma, dahil edilme kriterlerini taşıyan 135 inme hastası üzerinde yapılmıştır. Veriler tanıtıcı bilgi formu, Sağlık Kaderciliği Ölçeği(SKÖ), İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği (İUBÖ) ve İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Shapiro-Wilk testi, Kolmogorow-Smirnow testi, Bağımsız Örnekler T testi, normal dağılıma uymayanlar için Mann Whitney U Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis Testi ve çoklu karşılaştırmalar Dunn Testi, Spearman's Rho Korelasyon Katsayısı ve Robast Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effect of health fatalism levels on medication adherence and quality of life of stroke patients. Material and Method: The study was planned as a descriptive study. The research data were collected between 01.12.2023-01.04.2024 at SBÜ Gülhane Training and Research Hospital. The study was conducted on 135 stroke patients who met the inclusion criteria. Data were collected using a descriptive information form, the Health Fatalism Scale (HFS), the Medication Adherence Reporting Scale (MARS) and the Stroke Specific Quality of Life Scale (SSQLS). Shapiro-Wilk test, Kolmogorow-Smirnow test, Independent Samples T test, Mann Whitney U Test, One-Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis Test and multiple comparisons Dunn Test, Spearman's Rho Correlation Coefficient and Robast Regression Analysis were used to analyse the data.