Anne beslenmesine eklenen probiyotiğin preterm bebekler üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of maternal probiotic supplementation on preterm infants: A randomised controlled trial
  1. Tez No: 882730
  2. Yazar: FİLİZ SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma, annelere verilen probiyotiğin preterm bebekler üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla tek kör randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan 56 preterm bebek ve annelerinden Ekim 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında toplandı. Gestasyonel yaşı 28-32 hafta aralığında olan preterm bebekler ve anneleri doğumdan sonra ilk 24 saat içinde çalışmaya dahil edildi. Çalışmanın örneklemi anneye probiyotik verilen (n=18), sadece anne sütü alan (n=17) ve sadece formül süt alan (n=21) olmak üzere toplam 3 gruptan oluştu. Girişim grubunda bulunan annelere 21 gün boyunca Actiregularis (5×106 CFU\mL), (lactobacillus bulgaricus, streptococcus thermophilus, lactococcus lactis ve bifidobacterium lactis)suşu içeren 80 ml'lik probiyotik ürün verildi. Bebeklerin hiçbiri NEK veya LOS tanısı almadı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a single-blind randomised controlled experimental study to evaluate the effects of probiotics given to mothers on preterm infants. Research data was collected from 56 preterm infants and their mothers who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit of Şanlıurfa Education and Research Hospital between October 2023 and May 2024. Preterm infants with a gestational age of 28-32 weeks and their mothers were included in the study within the first 24 hours after birth. The study sample consisted of 3 groups: those whose mothers received probiotics (n=18), those who received only breast milk (n=17), and those who received only formula milk (n=21). Mothers in the intervention group were given 80 ml of a probiotic product containing Actiregularis (5×106 CFU\mL), (Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus, Lactococcus lactis and Bifidobacterium lactis) strains for 21 days. None of the infants were diagnosed with NEC or LOS.