Milas'ın eko turizm potansiyeli ve alternatif tur rotaları
Mi̇las eco tourism potential and alternative tour routes
  1. Tez No: 882731
  2. Yazar: AZİZ KAMİL BORA ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. DUYGU BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Son dönemlerde çevreye duyarlı turizm anlayışı önemli bir ivme kazanmıştır. Turistlerin sadece deniz-kum-güneş için değil alternatif turizm etkinlikleriyle eko turizm faaliyetlerine olan ilgisi artmıştır. Bu çalışma kapsamında alternatif ve sürdürülebilir turizm türlerinden, doğa temelli ekoturizm konusunun incelenmesi ve Milas bölgesinin eko turizm potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bölgenin eko turizm potansiyeline uygun yapılabilecek tur rotaları önerileri çalışmada yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Recently, the concept of environmentally friendly tourism has gained significant momentum. Tourists' interest in eco-tourism activities has increased not only for sea-sand-sun, but also for alternative tourism activities. Within the scope of this study, it is aimed to examine nature-based ecotourism, one of the alternative and sustainable tourism types, and to evaluate the eco-tourism potential of the Milas region. Suggestions for tour routes suitable for the eco-tourism potential of the region will be included in the study.