Goalball antrenörlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of job satisfaction and burnout levels of goalball coaches
- Tez No: 882739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL YAĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İş doyumu ve tükenmişlik kavramı bireyin iş hayatında geçirdiği sürenin, çalışma ortamının ve içsel tepkilerinin oluşması sonucunda dünyada sıklıkla kullanılan bir araştırma konusu olmuştur. Bu çalışma Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonuna bağlı farklı kademelerdeki goalball antrenörlük belgesine sahip antrenörler özelinde iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma evrenini Türkiye'de goalball antrenörlük belgesine sahip antrenörler tarafından örneklemini ise gönüllü 114 kadın 137 erkek olmak üzere toplam 251 antrenör oluşturmuştur. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile alınmıştır. Çalışmada Minessota İş Doyumu Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik ölçeği kullanılmış ve elde eldilen bulgular SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda goalball antrenörlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin demografik değişkenleri arasında; yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, çalışma yılı, antrenörlük belgesi kademesi, çalışma sektörü değişkenlerinde herhangi bir fark tespit edilmemiştir. Bunun yanında iş doyumu düzeylerinde yaş değişkeni arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Goalball antrenörlerinin tükenmişlik ölçeğinin alt boyutlarından olan duygusal tükenme ve iş doyumu ölçeği arasında içsel ve dışsal iş doyumu ile genel ölçek puanları arasında negatif bir ilişki saptanmıştır. Görme engelli bireyler tarafından yapılan goalball sporunda antrenörlerin yaşı ilerledikçe daha çok tecrübe elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concepts of job satisfaction and burnout have become frequently used research topics worldwide as a result of the time individuals spend in their work lives, their work environment, and their internal reactions. This study was conducted to examine the job satisfaction and burnout levels of coaches who have goalball coaching certificates at various levels within the Turkish Blind Sports Federation. The population of this study consists of coaches in Turkey who have a goalball coaching certificate, and the sample includes a total of 251 coaches, 114 female and 137 male, who volunteered to participate. The research was conducted using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The Minnesota Job Satisfaction Scale and the Maslach Burnout Scale were used in the study, and the obtained findings were analyzed using the SPSS 25 software package. The study found no significant differences in the job satisfaction and burnout levels of goalball coaches based on demographic variables such as age, gender, marital status, education level, years of experience, coaching certificate level, and sector of employment. However, a significant difference was found in job satisfaction levels concerning the age variable. A negative relationship was identified between the emotional exhaustion sub-dimension of the burnout scale and the intrinsic and extrinsic job satisfaction and overall scale scores. It was observed that as the age of the coaches in goalball, a sport played by visually impaired individuals, increases, they gain more experience.