1996 Avrupa Futbol Şampiyonası gol analizleri ve Türk Milli Takımının ikili mücadele-pas analizleri
Duel-pas analysis of Turkish National Team and goal analysis in the 1996 European Football Championships
  1. Tez No: 88876
  2. Yazar: ORHAN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
6. ÖZET Avrupa Futbol Şampiyonasına katılan 16 ülkenin, ulusal takımlarının oynadığı 31 müsabakanın 25 tanesinde kaydedilen, 63 gol analiz edildi. Türk Ulusal Takımı'nın gol kaydedememesinden dolayı futbolda önemli olan ikili mücadele ve pas analizleri yapıldı. Gollerin, vuruş tekniği, zamanı, alanı, İkili mücadele ve pasların alanı, zamanı ve tekniğinin analizi yapılmaya çalışıldı. Gol kaydetmede, İkili mücadele ve paslarda önemli olan parametreler katagorize edilip, tanımlanıp kodlandı. Analizlerin yapılabilmesi için verilerin kaydedilmesine, kodlanmasına, toplanmasına, depolanıp ve hesaplanmasına olanak sağlayan bilgisayar programlı özel klavye kullanıldı. Sonuçlar grafik, tablo, yüzdeler halinde sunulup tartışıldı. Kaydedilen gollerde, daha çok ayak içi vuruş (iç üst vuruş dahil) tekniği, alan olarak ceza alanı içerisi, zaman olarak son 15 dakikada gerçekleştiği rapor edildi. İkili mücadeleler daha çok ikinci bölge diye adlandırılan orta sahada, teknik olarak zaptetmede basan lı olanlar müsabakayı kazandı. Pasların, müsabakanın sonuna doğru sayısının ve basan oranında düşüş gösterdiği rapor edildi. Bizim bulgularımız bu yönde yapılan araştırmalarla paralellik göstermiştir. Anahtar Kelimeler : 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Analizi İkili mücadele Pas Türk Ulusal Takımı 45
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY 16 countries' national team's that join 1996 European Football championships, 31 match have been played and 63 goal have been recorded and analysed. Turkish National Team's failure of scoring the goals, duel between two players, and pass analysis have been done. Techniques of kicking the ball, insense of time and ground that game take place between two players and pass analysis have tried to be done. Scoring the goals duell that teake place between two playlers and the parametres that are important for passes have been catogrired, defined and codded. For doing the analysis a special clavye used with the special computer programme that provide the opportunely to record, code.store and count the data. The results discussed with the help of graphics, tables and rates. Goals scored have beeen reported mostly with special kick (inaut kick) technigue of kickking the occured in tha area that is the length of 16 metres from out line, occured in 15 minutes. Duels between two players mostly take place on the football graund that is called 2 nd area wich is on the middle of the football field, won the match who were succesfull with the techniges of balancing the pace of game. It's reported that the rate and success of passes have been disreased toward the end of match. The result taken, shows the parallel result with other studies.