Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocuklardabaş etme ve manevi baş etme becerisi olarakduayı kullanma biçimleri
Children with attention deficiency and hyperactivityas a coping and spiritual coping skillways of using prayer
  1. Tez No: 882753
  2. Yazar: DİDEM TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu kişide aşırı hareketlilik hali, dikkat eksikliği ve dürtüselliğin bulunduğu patolojik bir bozukluk olarak tanımlanmıştır. Bu bozukluk çocukluk çağında ortaya çıkıp yaşam boyu devam etmektedir. DEHB'li çocukların aile yaşamı, sosyal yaşamı, akademik hayatı olumsuz etkilenmektedir. DEHB'li çocukların karşılaştıkları problemlemlerle baş etme becerileri düyada ve Türkiyede araştırılmamıştır. Bu çalışma DEHB'li çocukların sadece baş etme becerilerini değil aynı zamanda manevi baş etme becerilerinide araştırarak bir ilk olacaktır. Bu amaçla yürütülen çalışma Ankara Keçiören Belediyesi Aile Eğitim Merkezine danışmanlık için başvuru yapan 9 DEHB tanılı çocukla yürütülmüştür. Araştırmanın sonucuna göre katılımcı çocuklar bu sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmemektedir. Çoğunluk olarak edilgen kabul ve dugusal ifade ile baş etmeye çalıştıklarını bildirmişlerdir. Manevi baş etme becerilerinden duayı nası kullandıkları sorulmustur. Çocuklar manevi baş etme becerisi olarak duayı pek kullanmamaktadırlar. Katılımcı çocukların daha çok DEHB rahatsızlığının getirdiği dürtüsel isteklerini alabilmek için dua ettikleri ortaya çıkmıştır. Yapılan görüşmelerde çocukların rahatsılıklarının yol açtığı problemlerle ilgili farkındalıklarının olmadığı da gözlemlenmiştir. Yapılan çalışma sonucu elde edilen bulgular kendinden sonraki araştırmalar için yol gösterici olabilecek yeni ve ilk denecek bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is defined as a pathological disorder in which individuals are observed to be overly active lack of attention and impulsive. This disorder came up in childhood and continiue throughout life. Family life, social life, and academic life of ADHD child is affected negatively. Coping strategies of ADHD children is not studied neither World nor Turkish litrature. This study will be first which examined not only coping strategies of ADHD children but also spritual coping strategies of them. For his reason, the study is conducted in Keçiören Belediyesi Aile Eğitim Merkezi in Ankara on 9 ADHD children, whose age 8 years old. They come for consultancy. As a result of this study these children do not know how to cope with their problems caused by ADHD. Majority of them use pasive acaptance and emotion venting coping strategies. They were asked how they use spritual coping strategies of pray when they have a trouble. Children generally do not use pray when they have trouble caused by ADHD. It is came up that these children pray only for their impulsive request. It is observed that they do not aware of the problems caused by ADHD. The findings of this research will provide new and fisrt insighst into future reseach