Life cycle assessment analysis of a representative residential building in Türki̇ye
Türkiye'de temsili bir konut binasının yaşam döngüsü değerlendirme analizi
  1. Tez No: 882776
  2. Yazar: YILDIRAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇOMU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnşaat sektörü, en çok karbon salımına sebep olan sektörlerden biri olarak, küresel sera gazı emisyonlarının önemli bir kısmına sebep olmaktadır. Sektörün emisyon noktalarını anlamak ve azaltmak için, yapı malzemelerinin üretiminden, malzemelerin kullanıldığı binaların ömrünün sonuna kadar olan çevresel etkileri kapsayan geniş bir bakış açısıyla, öncelikle emisyon noktalarını belirlemek gerekmektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki temsili bir konut binasının detaylı bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) analizini yaparak, incelenen binanın yaşam döngüsü boyunca inşaat malzemelerinin üretiminden yıkımına ve sonrasına kadar geçen süreçteki etkilerini incelemektedir. Çalışma, hem global hem de lokal (Türkiye) bağlamında benzer LCA çalışmalarındaki eksik noktaları vurgulamaktadır. Metodoloji bölümünde, resmi kaynaklardan ve ilgili yayınlardan elde edilen verilerin toplanıp, nasıl işlendiği detaylıca açıklanmıştır. Yapılan çalışma ile, i) yapı malzemelerinin üretimi ve sevkiyatı, ii) binanın kullanım aşaması, iii) binanın yaşam sonu aşaması kısımlarındaki çevresel etkiler belirlenmiştir. Çalışmanın çıktıları, binanın kullanım aşamasının en çok çevresel etkiye sebebiyet verdiğini ve ardından yapı malzemelerin üretiminin ikincil etki kaynağı olarak öne çıktığını belirlemiştir. Yapılan analizin çıktıları ayrıcı her bir emisyon kaynağını ortaya çıkarmakta ve incelenen binanın karbon etkisi açısından sıcak noktalarını belirlemektedir. Yapılan çalışma ile ayrıca Türkiye'de inşaat sektörünün karbonsuzlaştırılması yönünde farklı azaltım senaryoları önermektedir. Örneğin CEM I'den CEM II çimentosunun kullanımına geçiş ve binaların daha enerji verimli hale getirilmesi gibi. Bu çalışma, Türkiye'deki temsili bir konut binasının çevresel etkilerini belirleyerek ve sektörün karbon etkisinin nasıl azaltılabileceğine dair olası senaryolar sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu tezin çıktıları, özellikle yapılacak olan yeni konut binalarının inşası için malzeme seçimleri ve bina tasarımı noktasında şehir planlamacılarına, mimarlara ve inşaat mühendislerine, ilgili bakanlık ve belediyelere katklı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
As one of most carbon-intensive sectors, construction sector is responsible for significant portion of the global greenhouse gas emissions. To understand and further reduce the carbon emissions of the sector, it is necessary to first identify the emission sources for building construction from a view that covers the impacts of production of construction materials to the end-of-life of the building. This study undertakes a detailed Life Cycle Assessment (LCA) of a representative residential building in Türkiye, covering the building's lifecycle from production of construction materials through to end-of-life. The study begins by emphasizing the construction sector's significant contribution to global greenhouse gas emissions and identifies the research gaps in similar LCA studies both from the global and local (Türkiye) contexts. The methodology section includes the comprehensive approach taken, including data collection from official sources, and relevant publications. The analysis undertakes detailed LCA modelling to assess the environmental impacts associated with the investigated building's materials and their transportation, operational phase, and end-of-life. Findings of the study indicate that operational phase followed by the production of construction materials are the most significant contributors to the building's overall environmental impact. The findings also reveals each emission sources and determine the hot spots of the building in terms of carbon impact. In addition, the study suggest different reduction scenarios towards decarbonization of the construction industry in Türkiye, such as switching from the use of CEM I to CEM II cement and making buildings more energy efficient. This study contributes to the literature by highlighting the environmental impacts of a representative residential building in Türkiye along with providing approaches on how to reduce the carbon impact of the sector. The findings of this thesis might benefit city planners, architects, and constructors about their material and design choses for the construction of new residential buildings.