AA6063 ve AA6060 alüminyum alaşımlarından farklı ekstrüzyon şartlarında üretilmiş çarpışma kutularının mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of mechanical properties of crash boxes produced from AA6063 and AA6060 aluminum alloys under different extrusion,conditions
- Tez No: 882777
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde artan taşıt sayısı ve yoğunluğu trafik kazalarında da artışa yol açmaktadır. Trafik kazaları sonucunda maddi ve manevi birçok olumsuz sonuç da birlikte ortaya çıkmaktadır. Araçlarda trafik kazalarının olumsuz sonuçlarını en aza indirmek için aktif ve pasif olmak üzere iki çeşit güvenlik sistemleri vardır. Aktif sistemler kazaların olmasını önlemeye yönelik sistemlerdir. Pasif güvenlik sistemleri ise kaza sonrasında olumsuz sonuçları en aza indirmek için tasarlanmıştır. Pasif güvenlik sistemlerinin bir parçası da çarpışma kutularıdır. Çarpışma kutuları aracın tamponu ve şasesi arasında bulunmakta ve kaza sırasında oluşan enerjiyi emerek şasenin ve yolcuların kazadan daha az etkilenmelerini sağlamaktadır. Çarpışma kutuları araca ekstra ağırlık getirdiği için aracın performansı düşürmekte ve yakıt tüketimini de artırmaktadır. Bu nedenle çarpışma kutusu seçilirken hafif fakat enerji sönümleme kabiliyeti yüksek olsun istenmektedir. Literatürde birçok çarpışma kutusu farklı malzemeler kullanılarak tasarlanmış ve sonuçlar tartışılmıştır. Alüminyum ekstrüzyon yöntemiyle üretilen çarpışma kutuları düşük özgül ağırlıkları ve yüksek enerji sönümleme kabiliyetleriyle ön plana çıkmıştır. Proje kapsamında yapılacak çalışmada farklı iki alüminyum hammadde kullanılarak, farklı ekstrüzyon parametreleriyle üretim yapılacak, üretilen çarpışma kutularına mekanik testler uygulanacaktır. Elde edilen sonuçlar literatür verileriyle karşılaştırılacak ve yapılan testler sonucunda ekstrüzyon parametrelerinin çarpışma kutusunun performansı üzerindeki etkileri ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing number of vehicles and their density lead to an increase in traffic accidents. As a result of traffic accidents, many negative consequences, both proparty damage and human health damage, occur together. There are two types of safety systems, active and passive, in order to minimize the negative consequences of traffic accidents in vehicles. Aim of the active systems are to prevent to accidents . On the other hand, passive safety systems, are designed to minimize negative consequences after an accident. Crash boxes are a part of passive safety system. Crash boxes are located between the bumper and chassis of the vehicle and absorb the energy generated during the accident, ensuring that the chassis and passengers are less affected by the accident. But, crash boxes add extra weight to the vehicle, reducing the vehicle's performance and increasing fuel consumption. For this reason, when choosing the crash box, it is desired to have a light weight but high energy absorption capability. In the literature, many crash boxes are designed using different materials and the results are discussed. Crash boxes which are produced by the aluminum extrusion method have come to the fore with their low specific gravity and high energy absorption capabilities. In scope of the project production will be made using two different aluminum raw materials, with different extrusion parameters, mechanical tests will be applied to the produced crash boxes. The results obtained will be compared with the literature data and the effects of the extrusion parameters on the performance of the crash box will be revealed as a result of the tests.