Genomic data analysis using machine learning methods for disease and disease-gene prediction
Hastalık ve hastalıkla ilişkili gen tahmini için makine öğrenmesi yöntemleri kullanılan genomik veri analizi
  1. Tez No: 882807
  2. Yazar: NURİYE ÖZLEM ÖZCAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK FİKRET GÜRGEN, PROF. DR. ARZUCAN ÖZGÜR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Genomik hastalıklar, DNA'daki belirli mutasyonlar veya mutasyonların kombinasyonları nedeniyle ortaya çıkar. Bu kombinasyon her hasta için farklı olabilir ve her mutasyonun etkisi hastalık için farklıdır. Bu çalışmada hastalıkların genomik nedenlerine odaklanıyoruz. İki araştırma problemini tanımladık. Birincisi, mutasyon listesi olarak temsil edilen genetik koddan hastalığı tespit etmektir. İkincisi hastalık-gen ilişkilerini tespit etmektir. Bu tezde kansere odaklandık ve üç yöntem önerdik. Bir yaklaşımda, mutasyonların listesi bir belge olarak modellendi ve mutasyonlar da belgedeki kelimeler olarak modellendi. Bu varsayıma dayanarak, bu hasta mutasyon belgeleri için temsil modelleri önerdik ve bunları hastalık tahmini için kullandık. Başka bir yaklaşım için, hastaların ve genlerin/proteinlerin düğüm olduğu ve mutasyonların kenarları tanımladığı yeni bir heterojen grafik ortamı modelledik. Soruna yönelik her iki yaklaşım da seçilen algoritmalarla önemli ölçüde daha iyi sınıflandırma performanslarıyla sonuçlandı ve bu da girdi mutasyonları için yeni tasarımlarımızın başarısını gösterdi. İki sınıflandırma çerçevesinin parametreleri analiz edildi ve bu sistemlerin her biri için hastalık tahmini için en etkili genlerin bir listesi oluşturuldu. Bu genlerin kanser literatüründe nedensel veya hedef genler olarak çalışıldığı görülmüştür. Ek olarak, etkili genlerin bu listesi, bir gen seçim algoritması olarak gen ekspresyon alanına aktarıldı ve hastalığın gerçek tahmin oranını arttırdığı görüldü. Önerilen sistemler kanser verileri üzerinde test edilmiştir ancak diğer genomik hastalıklara da kolayca uyarlanabilir.
Özet (Çeviri)
Genomic diseases arise due to certain mutations or combinations of mutations in the DNA. This combination can be different for each patient and the effect of each mutation is different for the disease. In this study, we are focussing on the genomic causes of diseases. We defined two research problems. One is to detect the disease from the genetic code, represented as list of mutations. The second is to detect disease-gene associations. In this thesis, we focussed on cancer and proposed three frameworks. In one approach, the list of mutations was modelled as a document and the mutations were modelled as words in the document. Based on this assumption, we proposed representation models for these patient mutation documents and used them for disease prediction. For another approach, we modelled a novel heterogeneous graph environment in which patients and genes/proteins are the nodes and mutations define the edges. Both approaches to the problem resulted in significantly better classification performances with the selected algorithms, demonstrating the success of our novel designs for the input mutations. The parameters of the two classification frameworks were analysed and a list of the most effective genes for disease prediction was generated for each of these systems. These genes were found to be studied as causal or target genes in the cancer literature. In addition, this list of effective genes was transferred to the gene expression domain as a gene selection algorithm and was found to increase the rate of true prediction of disease. The proposed systems were tested on cancer data but can be easily adapted to other genomic diseases.