Ev tekstili perakende sektöründe sürdürülebilir tedarikçi seçimi
Sustainable supplier selection in the home textile retail industry
  1. Tez No: 882806
  2. Yazar: BAŞAK GİZEM KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sürdürülebilirlik ve çevresel kaygılar konusunda küresel farkındalık artmaya devam etmekte ve bu da tedarik zinciri yönetiminde sürdürülebilir tedarikçi seçiminin rolünü önemli hale getirmektedir. Bu tez, özellikle Ev Tekstili Perakende sektöründe sürdürülebilir tedarikçi seçimi bağlamında Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin kapsamlı bir çalışma sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, ev tekstili ürünlerinin yüksek kalitede tedarikini sağlarken, şirketlerin tedarik zincirlerinin sürdürülebilirliğini artırmak için bilinçli kararlar almalarına yardımcı olmak ve bunun için en doğru tedarikçi seçimini VIKOR (VIseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje) ve TOPSIS (İdeal Çözüme Benzerliğe Göre Tercih Sırası Tekniği) ile ortaya çıkarmaktır. Çalışma, sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimine ilişkin literatürün kapsamlı bir incelemesini sunarak, temel kavramları, zorlukları ve etkili tedarikçi seçim stratejilerine olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Ayrıca, potansiyel tedarikçileri çoklu sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlendirmek ve sıralamak için kullanılan temel ÇKKV yöntemleri TOPSIS ve VIKOR adımlarını sürece dahil etmektedir. Tedarikçi değerlendirmesinde çevresel, sosyal ve ekonomik faktörler de dahil olmak üzere birçok sürdürülebilirlik kriteri dikkate alınmaktadır. TOPSIS ve VIKOR yöntemleri daha sonra potansiyel yeni tedarikçileri değerlendirmek ve karşılaştırmak için uygulanarak karar alma konusunda yapılandırılmış ve sistematik bir yaklaşım sağlamak üzere kullanılmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, ev tekstili perakende sektöründeki işletmelere, sürdürülebilir uygulamalarla uyumlu yeni tedarikçileri seçmek için ÇKKV yöntemlerinin nasıl kullanılabileceğini gösteren önemli bilgiler sunmaktadır. Yalnızca yeni tedarikçi seçimine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda şirketlerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına ve çevresel ve etik standartlara bağlı kalmalarına yardımcı olan bir karar destek aracı sağlamaktadır. Ayrıca araştırma, sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminin daha geniş alanına katkıda bulunmakta ve sürdürülebilirliğin tedarikçi seçim kararlarında kritik bir faktör olarak dikkate alınmasının önemini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Global awareness of sustainability and environmental concerns continues to increase, making the role of sustainable supplier selection in supply chain management important. This thesis presents a comprehensive study on the application of Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods in the context of sustainable supplier selection, especially in the Home Textile Retail sector. The aim of this research is to help companies make conscious decisions to increase the sustainability of their supply chains while ensuring high quality supply of home textile products and to select the most appropriate supplier for this with VIKOR (VIseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje) and TOPSIS (Order of Preference Technique Based on Similarity to the Ideal Solution). is to reveal. The study provides a comprehensive review of the literature on sustainable supply chain management, highlighting key concepts, challenges, and the need for effective supplier selection strategies. It also incorporates the core MCDM methods TOPSIS and VIKOR steps used to evaluate and rank potential suppliers based on multiple sustainability criteria. Many sustainability criteria, including environmental, social and economic factors, are taken into account in supplier evaluation. TOPSIS and VIKOR methods are then applied to evaluate and compare potential new suppliers, providing a structured and systematic approach to decision making. The findings of this study provide important information to businesses in the home textile retail sector, showing how MCDM methods can be used to select new suppliers compatible with sustainable practices. It provides a decision support tool that not only assists in new supplier selection, but also helps companies achieve sustainability goals and adhere to environmental and ethical standards. Additionally, the research contributes to the broader field of sustainable supply chain management and reinforces the importance of considering sustainability as a critical factor in supplier selection decisions.