Reneging behaviour estimation based on incomplete observational data of the server
Sunucunun eksik gözlemsel verilerine dayanarak ayrılma davranış tahmininin yapılması
  1. Tez No: 882808
  2. Yazar: DENİZ BATUHAN ÖZGÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çeşitli hizmet sektörlerinde, bankacılıktan çağrı merkezlerine kadar, işletmelerin işleyiş verimliliğini ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için kuyruk sistemlerinin etkin yönetimi hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, sunucuların gözlem verilerinin eksik olduğu yöntemlerde, müşterilerin ayrılma sürelerinin tahmin edilmesine yönelik bir yaklaşım sunmaktadır. Müşterilerin hizmet almadan önce kuyruktan ayrılması olan reneging durumu, müşteri ayrılış zamanlarının doğrudan gözlemlenememesi nedeniyle önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Python tabanlı M/G/1 kuyruk modeli çerçevesinde bir kesikli olay simülasyon modeli geliştirdik. Bu modelde, hem bağımsız hem de bağımlı durum kuyruktan ayrılma davranışlarını inceledik, burada kuyruktan ayrılma süreleri üstel dağılımdadır. Sunucunun perspektifinden elde edilebilen kısmi verileri, örneğin başlangıç kuyruk pozisyonu ve çağrıldıklarında fakat bulunamayan müşterilerin keşif zamanları gibi verileri kullanarak, müşterilerin hizmet kuyruğundan ayrılmadan önceki süreyi tahmin etmek için üç farklı yöntem geliştirdik ve değerlendirdik. Bulgularımız, bu yöntemlerin çeşitli sistem konfigürasyonları altında etkinliğini gösterirken, servis süresi dağılımları, kuyruktan ayrılma davranışları ve kuyruk parametreleri arasındaki dinamikleri sergilemektedir. Bu çalışma, kuyruk teorisini geliştirerek, hizmet sağlayıcıların sınırlı veri ile bile kuyrukları daha iyi anlamalarına ve yönetmelerine yardımcı olan pratik yöntemler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Effective management of queuing systems is critical for maximizing operational efficiency and customer satisfaction across various service industries, from banking to call centres. This study presents an approach to estimating reneging times in methods characterized by incomplete observational data of servers. Reneging, where customers abandon the queue before receiving service, poses a considerable challenge due to the lack of direct observation of customer departure times. We developed a discrete-event simulation model within a Python-based M/G/1 queuing framework to investigate both state independent and state dependent reneging behaviours, where reneging times are exponentially distributed. Utilizing partial data available from the server's perspective, such as the initial queue position and discovery times of the reneged customers, when they are called but absent. We propose and evaluate three distinct estimation methods for predicting the interval before customers abandon the service queue. Our findings demonstrate the effectiveness of these methods under various system configurations, displaying dynamics between service time distributions, reneging behaviours, and queuing parameters. This study enhances queuing theory by introducing practical methods that help service providers better understand and manage queues, even with limited data.