İzmir kenti örneğinde bir bahçe sergisi planlama olanakları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 10302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
- 124 - ÖZET Gelişmiş ülkelerde son yıllarda kentiçi rekreasyon alan planlamalarında ulusal ve uluslararası nitelikte Bahçe Sergileri'nin planlanması hızla yaygınlık kazanmak¬ tadır. Bunun nedeni ; bu alanların peyzaj mimarlığı ve hortikültür alanındaki yenilikleri halka tanıtmak ve yaymak, halka doğa bilinci ve sevgisi aşılamak yanında ; kent planlama açısından sorunların çözümünde katkı sağlaması, peyzaj onarımı gerektiren sorunlu alanlar ile kentin az gelişmiş bölgelerinin yeniden hayata kazandırılması, sergileme bitiminde kentin yeşil alan zincirine katılarak kent insanının tüm yıl rekreasyon gereksiniminin karşılanması, sergileme esnasında iç ve dış turizm olayını hızlandırarak oldukça yüksek turizm geliri sağlaması gibi önemli işlevlerle donatılmış olmalıdır. ülkemizde de bu tip bir organizasyonun gerçekleştirilmesi her bakımdan yararlı olacaktır. Bu amaçla îzmir kentinin bir Bahçe Sergisi planlamasına uygunluğunun ortaya konmaya çalışıldığı bu araştırmada, izmir'de Bahçe Sergisi planlamaya uygun olabilecek dört alan saptanmıştır. Bunlar: 1.Bornova Atatürk Mahallesi Yolu Üzeri Rekreasyon Alanı 2.Înciraltı-Dalyan Bölgesi Rekreasyon Alanı-.125 - 3.Karşıyaka-Bostanlı Konut ve Rekreasyon Alanı 4.Yeşildere-Cephanelik Piknik Alanı'dır. Büyük ölçekte îzmir ve küçük ölçekte yukarıda belirtilen dört alana ilişkin doğal, sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel yapı özellikleri incelenmiştir. Bu dört alan içinde Bahçe Sergisi planlamaya birinci derecede uygun olarak Yeşildere Cephanelik Piknik Alanı seçilmiştir. Bu alanda Avan proje ölçeğinde îzmir' Sergisi öneri Planı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 126 - SUMMARY Planning the garden exhibition (national and internatio nal) in urban recreation areas has become widespread in developed countries lately. That is because of introducing and spreading the inno - vations-being made in Landscape Architecture and Horticul - ture- on the garden exhibition to the public and, making the public reach the nature conscious-affection and also contributing on solving the problems in terms of urban planning and, renewing the sites-that require Landscape restoration-and the less developed sites of the city and, meeting the urban people annual recreation requirements even after the garden exhibition and, gaining the heigh tourism revenue by accelerating internal and external tourism activities during the garden exhibition. Realizing such an organization in Turkey should beco me useful in every aspect. This study-airned at determining whether Izmir is convenient for the garden exhibition or not-has determined 4 convenient sites for the garden exhi bition in Izmir. 1. Recreation area on Atatürk District, Bornova 2. Recreation area in Bostanlı, Karşıyaka 3. Recreation area, in between Inciralti-Dalyan Region 4. Cephanelik1 Picnic site, Yeşildere- 127 - Natural, social -economic, social-cultural characteristics related to Izmir in Large scale and to above-mentioned 4 areas in small scale has been examined. Cephanelik' Picnic Site, Yeşildere among others has been selected the first- ranked area for the garden exhibition and a proposal plan for the garden exhibition in Izmir has been presented in avan project scale in this study.