Acil servise maksillofasiyal travma ile başvuran hastalarda fiss skoru ile 30 günlük mortalite arasındaki ilişkinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of the relationship between fiss score and 30-day mortality in patients admitted to the emergency department with maxillofacial trauma
  1. Tez No: 882839
  2. Yazar: FAHRETTİN DAĞILMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servise maksillofasiyal travma ile başvuran hastalarda hesaplanan FİSS skoru ile 30 günlük mortalite arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Metod: Kesitsel tipte olan bu çalışma, 01.01.2017-01.01.2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Acil Servisi'ne maksillofasiyal yaralanma sebebi ile başvuran olguların dosyalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Olguların %82,7'si erkekti ve yaş ortalaması 40,08±17,58 yıldı. En sık travma nedenleri %34,6 motorlu araç kazası, %30,9 düşme, %22 darptı. Olgulara eşlik eden ek sistemik yaralanmalarda en sık görülen yaralanma %35,1 ile kranial bölgeydi. Araştırmada değerlendirilen olguların FİSS skor ortalamaları 4,12±3,17 (Min.=1,00-Maks.=18,00) idi. 30 günlük mortalite durumuna göre FİSS skorlarının istatistiksel olarak anlamlı seviyede farklılık göstermediği (p=0,660) bulundu. Sonuç: Çalışmamız, önceki çalışmalar gibi FİSS skoru ile mortalite arasında anlamlı bir ilişki ortaya koyamamıştır fakat FİSS skorunun mortalite riskini artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the correlation between the computed Facial Injury Severity Scale score and 30-day mortality among patients presenting with maxillofacial trauma to the emergency department. Methods: This retrospective cross-sectional study was conducted between January 1, 2017, and January 1, 2023, by analyzing the medical records of cases admitted to the Bursa Uludağ University Emergency Department due to maxillofacial injuries. Results: Of the cases analyzed, 82.7% were male, with a mean age of 40.08 ± 17.58 years. The most frequent causes of trauma were motor vehicle accidents (34.6%), falls (30.9%), and physical assault (22%). The predominant associated systemic injury was cranial trauma, accounting for 35.1%. The mean FISS score among the cases was 4.12 ± 3.17 (range: 1.00-18.00). However, no significant difference in FISS scores was noted based on 30-day mortality status (p=0.660). Conclusion: Our study, like previous studies, could not reveal a significant relationship between FISS score and mortality, but showed that FISS score increases the risk of mortality.