Normative static grip strength and some anthropometric measures of children and adolescent population of türki̇ye
Türkiye'nin çocuk ve ergen nüfusunda normatif statik kavrama gücü ve bazı antropometrik ölçümler
- Tez No: 882840
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Antropometrik ölçümlerin dünya genelinde popülasyonlar arasında değişiklik göstermesi nedeniyle, her ülkenin kendi tasarım amacı için normatif verilerini oluşturması gerekmektedir. Bu amaçla, bu çalışma Türkiye'nin 6 ile 17 yaş aralığındaki çocuk ve ergen popülasyonunun normatif izometrik kavrama gücünü ve birkaç antropometrik ölçümünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ikincil amacı da cinsiyetin ve yaş grubunun kavrama gücü üzerindeki etkilerini araştırmak ve bu çalışmanın sonuçlarını dünya genelindeki popülasyonlarla karşılaştırmaktır. Örneklem, aile kökeni Türkiye'nin 7 bölgesinden olan 459 gönüllü katılımcıdan (232 kız, 227 erkek) oluşmaktadır. Kavrama (sıkma) kuvveti verileri, standart test pozisyonu, protokol ve talimatlar kullanılarak elektronik bir Jamar el kavrama dinamometresi ile toplanmıştır. Kızların baskın eli için (N cinsinden) kavrama gücünün ortalama ve standart sapması, 6 yaş grubuna denk gelen 66.63 ± 11.96'dan 17 yaş grubuna denk gelen 283.48 ± 26.21'e kadar değişmektedir. Erkekler için bu değerler, 6 yaşındaki erkek çocukları için 82.14 ± 13.98 ve 17 yaşındaki gençler için 447.12 ±56.29'dur. Bulgular, her iki elde erkeklerin kızlara göre daha büyük bir kuvvet gösterdiği anlamında belirgin cinsiyet farkını ortaya koymaktadır. Kavrama gücü ile yaş, boy ve kilo arasında pozitif bir korelasyon gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, çocuklara özgü tasarımları bilgilendirmek açısından önemlidir ve çocuk ürünlerinin tasarımında yetişkin tabanlı veri tabanlarının yetersizliğini vurgular. Bu çalışma, çocuk-ergen kavrama gücü hakkındaki küresel anlayışa katkıda bulunmanın yanı sıra çocuk oyuncakları, araçları ve ürünlerinin tasarımını geliştirmede bölgesel ergonomik verilere duyulan ihtiyaca vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the anthropometric variations among world populations, each country should develop its own normative data for the purpose of design. To this end, this study aims to establish the normative isometric grip strength and several anthropometric measures of children-adolescent population of Türkiye for 6 to 17 years age group. The secondary aim was to investigate the effects of gender, and age-group on grip strength and also compare the results of this study to world populations. The sample consisted of 459 volunteer participants (232 girls, 227 boys) with family origin from 7 regions of Türkiye. Grip strength data were collected using a digital Jamar handgrip dynamometer with standard testing position, protocol and instructions. The mean and standard deviation of grip strength of dominant hand (in N) for girls ranged from 66.63 ± 11.96 corresponding to 6 years of age group to 283.48 ± 26.21 corresponding to 17 years of age group. For boys, the values were 82.14 ±13.98 for 6-year boys and 447.12 ±56.29 for 17-year-old teenagers. The findings illustrate significant gender difference, with boys displaying greater strength than girls in both dominant and non-dominant hands. A positive correlation was observed between handgrip strength and age, height, and weight. These results are important for informing ergonomic designs tailored to children, highlighting the inadequacy of using adult-based databases for children's products. This study not only adds to the global understanding of children-adolescent grip strength but also emphasizes the need for region-specific ergonomic data to improve the design of children's toys, tools, and products.