Glenohumeral eklem diziliminin sağlıklı ve patolojik omuzlarda üç boyutlu rekonstrüksiyon yöntemi kullanılarak retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of glenohumeral joint alignment in healthyand pathological shoulders using the three-dimensionalreconstruction method
  1. Tez No: 882842
  2. Yazar: GÜLNUR DİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Articulatio glenohumeralis morfolojisi ile omuz patolojileri arasındaki ilişki pek çok çalışmaya konu olmuştur. Articulatio glenohumeralis'in morfolojik özellikleri ile rotator manşet patolojileri arasındaki ilişki daha yaygın kabul görürken, anterior glenohumeral instabilite (AGHİ) ve glenohumeral osteoartrit (GHOA) için bu ilişki netlik kazanmamış, çalışmalarda farklı ve çelişkili sonuçlar raporlanmıştır. Bu çalışmanın amacı AGHİ ve GHOA'de eklemin morfolojisini araştırmak ve potansiyel risk faktörü olabilecek parametreleri değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda kontrol grubu için 80, AGHİ grubu için 73 ve GHOA grubu için 45 BT görüntüsü kullanıldı. Sectra Workstation IDS7 programı kullanılarak 3 boyutlu görseller elde edildi. Art. glenohumeralis morfolojisini değerlendirmek amacıyla cavitas glenoidalis genişliği ve uzunluğu, cavitas glenoidalis indeksi, kritik omuz açısı (KOA), lateral akromiyal açı (LAA), akromiyal eğim, glenopolar açı (GPA), caput humeri yüksekliği, eğimi, çapı olmak üzere lineer ve açısal ölçümler gerçekleştirildi. Caput humeri çapı'nın cavitas glenoidalis genişliği'ne oranı hesaplandı. Bulgular: Kontrol, AGHİ ve GHOA gruplarında sırasıyla; cavitas glenoidalis yüksekliği 39,65 mm, 38,67 mm, 38,34 mm; cavitas glenoidalis genişliği 29,08 mm, 26,95 mm, 28,63 mm; cavitas glenoidalis indeksi 73,40, 69,77, 74,60; GPA 39,44°, 38,73°, 40,13°; KOA 32,50°, 31,31°, 28,82°; akromiyal eğim 31,25°, 27,88°, 28,56°; LAA 82,95°, 81,78°, 89,80°; caput humeri çapı (frontal) 46,37 mm, 45,67 mm, 44,76 mm; caput humeri çapı (sagittal) 43,55 mm, 43,60 mm, 41,71 mm; caput humeri yüksekliği 22,78, 23,36 mm, 21,64 mm; caput humeri eğimi 128,82°, 131,35°, 128,53°; caput humeri çapı (sagittal)/cavitas glenoidalis genişliği 1,50, 1,63, 1,46 olarak ölçüldü. Sonuç: AGHİ grubunda kontrol grubuna göre cavitas glenoidalis indeksi anlamlı derecede düşük, caput humeri çapı (sagittal) / cavitas glenoidalis genişliği oranı yüksek, GHOA grubunda ise KOA değeri anlamlı ölçüde düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The relationship between articulatio glenohumeralis morphology and shoulder pathologies has been the subject of many studies. While the relationship between the morphological features of articulatio glenohumeralis and rotator cuff pathologies are more widely accepted, this relationship is not clear for anterior glenohumeral instability (AGHI) and glenohumeral osteoarthritis (GHOA), and different and contradictory results have been reported at studies. The aim of this study is to investigate the morphology of joint in AGHI and GHOA and to evaluate the parameters that may be potential risk factors. Material and method: In our study, 80 CT images were used for the control group, 73 for the AGHI group and 45 for the GHOA group. 3D images were obtained using the Sectra Workstation IDS7 program. In order to evaluate the morphology of the articulatio glenohumeralis; linear and angular measurements were made including cavitas glenoidalis width and length, cavitas glenoidalis index, critical shoulder angle (KOA), lateral acromial angle (LAA), acromial tilt, glenopolar angle (GPA), caput humeri height, inclination and diameter. The ratio of caput humeri diameter to cavitas glenoidalis width was calculated. Results: In control, AGHI and GHOA groups, respectively; cavitas glenoidalis height 39.65 mm, 38.67 mm, 38.34 mm; cavitas glenoidalis width 29.08 mm, 26.95 mm, 28.63 mm; cavitas glenoidalis index 73.40, 69.77, 74.60; GPA 39.44°, 38.73°, 40.13°; KOA 32.50°, 31.31°, 28.82°; acromial tilt 31.25°, 27.88°, 28.56°; LAA 82.95°, 81.78°, 89.80°; caput humeri diameter (frontal) 46.37 mm, 45.67 mm, 44.76 mm; caput humeri diameter (sagittal) 43.55 mm, 43.60 mm, 41.71 mm; caput humeri height 22.78 mm, 23.36 mm, 21.64 mm; caput humeri inclination 128.82°, 131.35°, 128.53°; caput humeri diameter (sagittal)/cavitas glenoidalis width were measured as 1.50, 1.63, 1.46. Result: In the AGHI group, the cavitas glenoidalis index was significantly lower, the caput humeri diameter (sagittal) / cavitas glenoidalis width ratio was higher, and the KOA value was significantly lower in the GHOA group compared to the control group.