Yağış ve sıcaklığın sürdürülebilir tarımsal ürün deseni üzerindeki etkisinin mekansal otokorelasyon yöntemleri ile analizi
Analysing the effect of rainfall and temperature on sustainable agricultural products patterns by spatial autocorrelation methods
- Tez No: 882851
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT UYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İklim değişikliği, tarımsal ürün verimliliği ve gıda güvenliği üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir. Konya'da iklim değişikliği nedeniyle artan gıda güvensizliği endişesi bulunmaktadır. Bu çalışmada, sıcaklık ve yağış gibi meteorolojik veriler kullanılarak tarımsal ürünler üzerindeki iklim değişikliği etkileri analiz edilmiştir. İncelenen ürünler arasında buğday, mısır, arpa ve şeker pancarı yer almaktadır. Bu etkileri belirlemek için, il düzeyinde Küresel Moran's I, ilçe düzeyinde Yerel Moran's I ve sıcak-soğuk noktaları tespit etmek için hotspot analizi gibi mekansal otokorelasyon yöntemleri uygulanmıştır. Mekansal otokorelasyon analizleri, yüksek veya düşük verim alanlarının coğrafi dağılımını ve komşu bölgelerle ilişkisini ortaya koymaktadır. Analizler, iklim değişikliğinin tarımsal üretim üzerinde bölgesel olarak değişen ve zaman içinde evrilen karmaşık etkilerini göstermektedir. Artan sıcaklıkların ve değişen yağış modellerinin bölgesel tarımsal verimlilik üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiş, bu etkilerin zaman içindeki değişimi analiz edilmiştir. Çalışma, tarımsal sistemlerin dinamik yapısını ve iklim değişikliğine karşı uyum stratejilerinin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, CBS teknolojileri kullanılarak sıcaklık ve yağış verilerinin zaman içindeki değişimleri incelenmiş ve iklim değişikliğinin tarımsal ürünlerin mekansal dağılımı üzerindeki etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change has negative impacts on agricultural productivity and food security. As in the rest of the world, there is a growing concern of food insecurity in Türkiye due to climate change. This study analyses the effects of climate change on agricultural products using meteorological data such as temperature and precipitation. The products examined include wheat, corn, barley, and sugar beet. To determine these impacts, spatial autocorrelation methods such as Global Moran's I at the provincial level, Local Moran's I at the district level, and hotspot analysis to identify hot and cold spots were applied. Spatial autocorrelation analyses reveal the geographic distribution of high or low yield areas and their relationship with neighbouring regions. The analyses show the complex and evolving regional effects of climate change on agricultural production over time. The study thoroughly examines how increasing temperatures and changing precipitation patterns affect regional agricultural productivity and analyses the changes over time. The research highlights the dynamic nature of agricultural systems and the importance of adaptation strategies to combat climate change. Additionally, using GIS technologies, the study investigates the temporal changes in temperature and precipitation data and determines the impact of climate change on the spatial distribution of agricultural products.