The relationship between people-oriented leadership and work outcomes: Case of Palestinian higher education institutions
İnsan odaklı liderlik ve iş sonuçları arasındaki ilişki: Filistin yüksek öğretim kurumları örneği
  1. Tez No: 882850
  2. Yazar: MOHAMMED M. K. ABULABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ERHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tamamlanan görevlere yönelik olumlu bir yaklaşım, iş tatminini ve örgütsel bağlılığı önemli ölçüde etkiler. Bu ilkeler yerine getirildiğinde bireyler sorumlulukları konusunda kendilerini rahat ve istekli hissederler. Eğitim alanında, akademisyenlerin iş tatmini özellikle vurgulanmaktadır, çünkü mutlu ve tatmin çalışanlar daha üretken olmak ve örgüte daha bağlı hissetmek gibi olumlu iş çıktılarını tecrübe etmektedir. Bu araştırmanın amacı: (a) iş sonuçlarının (iş performansı ve örgütsel bağlılık gibi) insan odaklı liderlik tarzlarıyla (destekleyici ve katılımcı liderlik gibi) ilişkisini ortaya çıkarmak ve (b) iş tatmininin bu ilişkilerdeki aracılık rolünü incelemektir. Çalışma, hipotezlerini test etmek amacıyla, Kısmi En Küçük Kareler Yöntemi ile Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS- YEM) kullanılarak farklı Filistin üniversitelerinde 495 çalışandan toplanan anket verileri analiz edilmiştir. Çalışma, insan odaklı liderlik tarzı ile iş tatmini ve performans gibi iş sonuçları arasındaki ilişkiyi açıklamaya yönelik bir yaklaşım olarak örgütsel bağlılığın önemini ortaya çıkararak teorik katkı sağlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, pratik uygulamalar açısından, liderlere, çalışanların hem iş performansı hem de iş tatmini bağlamında örgütsel bağlılığı desteklemek için insan odaklı bir liderlik tarzı kullanmasının önemine vurgu yapmaktadır. Günümüz küreselleşen ve bilgi odaklı ekonomisinde, olumlu iş davranışlarını teşvik etmek örgütsel verimliliği ve rekabet gücünü arttırabilir.
Özet (Çeviri)
A positive approach towards completed tasks significantly affects job satisfaction and organizational commitment. Individuals feel comfortable and enthusiastic about their responsibilities when these principles are fulfilled. In the field of education, there is a specific emphasis on the job satisfaction of academics, since happy and satisfied employees experience positive work outcomes such as being more productive and feeling more committed to the organization. This research aims to: (a) reveal the relationship between work outcomes (such as job performance and organizational commitment) and people-oriented leadership styles (like supportive and participative leadership); and (b) examine the role of mediation of job satisfaction in these relationships. Survey data from 495 employees across various Palestinian universities were analysed using the Partial Least Squares – Structural Equation Modelling (PLS-SEM) to test the hypotheses. The study theoretically contributes by emphasizing organizational commitment's role in explaining the link between people-oriented leadership styles and significant work outcomes such as job satisfaction and performance. Practically, it underlines the importance of leaders adopting people-oriented leadership styles to enhance employees' organizational commitment by improving job performance and job satisfaction. In today's globalized and knowledge-driven economy, fostering positive work behaviors can increase organizational efficiency and competitiveness.