Arzu coğrafyalarının yeniden üretimi: Yerli hamamda yabancı göçmen kadın çalışanlar
Reproducing geographies of desire: Foreign immigrant women workers in a local hammam
- Tez No: 882854
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde Asyalı kadınların küresel beden emeği göçleri, ağlar ve aracı firmalar aracılığıyla giderek yaygınlaşmaktadır. Bu göç dinamikleri, hamam sektöründe faaliyet gösteren yabancı masözlerin kümelenmesini artırırken, aynı zamandatemas temelli arzu coğrafyalarının genişlemesine olanak tanımaktadır. Dolayısıyla bu araştırmada, Asyalı kadınların göç ve istihdam süreçlerine odaklanılmakta ve göçmen kadınların kullandığı aracı firmaların ve ilişki ağlarının rolü detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu kapsamda nitel bir metodoloji ile yürütülen araştırmada, Asyalı göçmen kadınlar, aracı firmalar, işverenler ve müşteriler olmak üzere toplamda 51 kişi ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, hamamın arzu coğrafyasının çok aktörlü bir mekânını oluşturduğu yönündedir. Aracı firmalar ve ağlar vasıtasıyla giderek artan bu görünüm, Alanya'daki geleneksel hamamların içine masaj gibi yeni bir formun eklenmesine yol açarken, aynı zamanda arzu coğrafyalarının yeniden üretilmesine de olanak sağlamıştır. Sonuçta, Asyalı göçmen kadınların hamam sektöründeki etkin varlığı, göçün kadın boyutunu vurgulayan önemli bir örnektir. Bu göçmen grubunun kullandığı ara yapılar, küresel beden emeğinin farklı coğrafyalara yayılmasını kolaylaştırarak çeşitli bölgelerde arzu coğrafyalarının oluşumuna katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, Asian women's global body labour migrations are becoming increasingly common through networks and intermediary firms. These migration dynamics increase the clustering of foreign masseuses operating in the hammam sector, while at the same time enabling the expansion of geographies of desire. Therefore, this study focuses on the migration and employment processes of Asian women and examines in detail the role of intermediary firms and networks used by migrant women. In this context, semi-structured interviews were conducted with a total of 51 people, including Asian migrant women, intermediary firms, employers and customers. The findings suggest that the hammam constitutes a multi-actor space of the geography of desire. While this increasing appearance through intermediary firms and networks has led to the introduction of a new form such as massage into traditional hammams in Alanya, it has also enabled the reproduction of geographies of desire. Ultimately, the active presence of Asian migrant women in the hammam sector is an important example that emphasizes the female dimension of migration. The intermediate structures used by this migrant group contribute to the formation of geographies of desire in various regions by facilitating the spread of global body labour to different geographies.