Priority matching with cost consideration for ride-hailingservices
Sürücülü araç çağırma servisleri için maliyet değerlendirmeli öncelikli eşleme
  1. Tez No: 882876
  2. Yazar: HATİCE PINAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TINAZ EKİM AŞICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sürücülü araç çağırma servislerinde araçlar ve yolcuların eşleşmesi kaynak dağıtımı problemi olarak ele alınır. Hem sürücüler hem de yolcular uygulama bakış açısından müşteri olarak değerlendirilebilir. Müşteri deneyimini geliştirmek için farklı iş alanlarında müşteri önceliklendirmesi uygulamalarına rastlanmaktadır. Bu çalışmada sürücülü araç çağırma uygulamaları için önceliklendirme yapısı uygulanmış ve bununla ilişkili eşleştirme prosedürü sunulmuştur. Bu çalışmanın hedefi, katılımcıların belirlenmiş öncelik sıralamasına göre öncelikli eşlemelerin tespiti için aynı zamanda maliyeti değerlendiren yöntemler geliştirilmesidir. Sürücülü araç çağırma servislerinde atama probleminin karmaşıklığı sebebiyle önerilen prosedürlerin performansı yapay veri ile simülasyon ortamında deneysel olarak gözlemlenmiştir. Arz ve talep dağılımları hakkındaki varsayımlar açık kaynaklı New York taksi sürüşleri verisinin analizi sonucu elde edilen bulgular baz alınarak yapılmıştır. Hem sürücüler hem yolcular müşteri olarak tanımlandığından önceliklendirme yapısı ve önerilen prosedürler her iki taraf için de uygulanmıştır. Öncelikli elemanların doygunluğunun arttırılmasının ortalama yolcu alma mesafesi üzerindeki etkisi kısıtlı, dengeli ya da fazla arz ve farklı öncelikli grup oranlarını değerlendiren senaryolarla ortaya konmuştur. Karar vericiler için içgörü sağlamak üzere, öncelik değerlendirmesinin maliyeti ortalama yolcu alma mesafesi ve başarılı sürüş oranı gibi ölçütler kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a ride-hailing platform, assignment of drivers to passengers is handled as a resource allocation problem. From the point of view of the platform, drivers and passengers both are customers. In different business domains customer prioritization is applied to enhance customer experience. We apply priority structures for a ride-hailing platform and propose related matching procedures. Given predefined priority ordering of the agents the goal of this study is to develop methods to find priority matchings while also considering the total cost of assignment. Due to complexity of the assignment process for a ride-hailing service, performance of the proposed procedures is experimentally observed in a simulation environment with an artificial data. Assumptions on the distribution of demand and supply are made based on the analysis of open source data of New York City taxi rides. Defining both the passengers and drivers as customers, priority structure and proposed procedures are applied to the both sides. The effect of incremental saturation of priority agents on the average pick up distance is revealed under various scenarios such as insufficient, balanced or excess supply and different ratios of priority passengers or priority drivers. In order to provide insights for decision makers, the price of priority consideration is investigated using various performance metrics such as average pick up distance and the ratio of successfully completed rides.