Akciğer kanseri hastaların bakım verenlerinde sosyal destek ve başa çıkma tutumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting social support and copng atti̇tudes in caregivers of lung cancer pati̇ents
  1. Tez No: 882875
  2. Yazar: UTKU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM UĞUR, PROF. DR. ÖZLEM KÜÇÜKGÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı akciğer kanseri hastaların bakım verenlerinde sosyal destek ve başa çıkma tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemektir. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte tasarlanan bir araştırma olup, örneklemi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi kemoterapi gündüz tedavi ünitesine başvuran akciğer kanseri hastaların bakım verenlerinden örnekleme dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 261 akciğer kanseri hastaların bakım vereni oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak hazırlanan 'Bakım Veren Tanıtım Bilgi Formu', 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği', 'Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği', 'Karnofsky Performans Skalası' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplamalar, ortalama, ANOVA, bağımsız gruplarda t testi, pearson kolerasyon yöntemi ile çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan akciğer kanseri hastaların bakım verenlerinin algıladığı sosyal destek ve başa çıkma tutumlarını yordayan faktörler incelenmiştir. Analize dahil edilen tüm değişkenler bakım verenlerin çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeğinden aldıkları puanın %27.4'ünü (R2 =0.274) ve anlamlı etkileyen değişkenler ise %19,3'ünü (Adjusted R2 =0.193) açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting social support and coping attitudes in caregivers of lung cancer patients. It is a cross-sectional type research and the sample was conducted by University of Health Sciences Dr. The sample consisted of 261 caregivers of lung cancer patients who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study, among the caregivers of lung cancer patients who applied to the chemotherapy day treatment unit of Suat Seren Chest and Surgery Training and Research Hospital. 'Caregiver Introduction Information Form', 'Multidimensional Perceived Social Support Scale', 'Coping Attitudes Evaluation Scale' and 'Karnofsky Performance Scale' were used as data collection tools in the study. Percentage calculations, mean, ANOVA, t-test in independent groups, and multiple regression analysis with Pearson correlation method were used to evaluate the data. Factors predicting the social support and coping attitudes perceived by the caregivers of lung cancer patients participating in the study were examined. All variables included in the analysis explain 27.4% (R2 = 0.274) of the score received by caregivers from the multidimensional perceived social support scale, and variables that have a significant effect explain 19.3% (Adjusted R2 = 0.193).