Mycobacterium tuberculosis kompleksine ait suşlarda bedaquiline etkinliğinin araştırılması
Investigation of bedaquiline activity in strains of mycobacterium tuberculosis complex
- Tez No: 882885
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ŞATANA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mycobacterium tuberculosis; dünyada enfeksiyona bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. M. tuberculosis'in etken olduğu ve dünyanın en eski hastalıklarından biri olarak bilinen tüberküloz (TB), yüksek bulaştırıcılığıyla toplumda hızla yayılarak, her yıl enfekte kişi sayısının artmasına neden olmktadır. Tedavide kullanılan birinci basamak ilaçlardan izoniazid ve rifampine karşı direnç kazanmasıyla, çok ilaca dirençli (ÇİD) tüberküloz ortaya çıkar. Toplumda ölümlere sebep olan bu direnç profili nedeniyle, yeni ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada 2012 yılında kullanım onayı alan Bedaquiline (BDQ)'in ÇİD TB suşlarına etkinliği mikrodilüsyon yöntemi ile araştırılmıştır. Çalışmada ÇİD 46 suşun üçünde, birinci basamak ilaçların tümüne dirençli olan 15 suşun birinde BDQ direnci saptanmıştır. Bedaquilin direnci görülen dört suşun üçünde klofazamine karşı çapraz direnç bulunmuştur. Ayrıca BDQ dirençli dört suşun hepsinde delamanid, protemanid ve rifabutin direnci; üçünde linezolid, birinde de levofloksasin direnci saptanmıştır. Ülkemizde sınırlı şekilde kullanıma giren bu ilaç hakkında elde edilen veriler, ilacın hastalarımızda kullanılabilirliğine ışık tutacak, ve dünya literatürüne katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Mycobacterium tuberculosis is one of the leading causes of infection-related deaths worldwide. Tuberculosis (TB), which is caused by M. tuberculosis and known as one of the oldest diseases in the world, spreads rapidly in the society with its high infectiousness and causes an increase in the number of infected people every year. Multidrug-resistant (MDR) tuberculosis emerges when the first-line drugs used in treatment become resistant to isoniazid and rifampin. Because of this resistance profile, which causes deaths in the community, new drugs are needed. In this study, the efficacy of Bedaquiline (BDQ), which was approved for use in 2012, against MDR TB strains was investigated by microdilution method. BDQ resistance was detected in three of 46 MDR strains and one of 15 strains resistant to all first-line drugs. Cross-resistance to clofazimine was found in three strains with bedaquiline resistance. In addition, delamanid, protemanid and rifabutin resistance were detected in all four BDQ resistant strains; linezolid resistance was detected in three strains, and levofloxacin resistance in one strain. The data obtained about this drug, which has been used in a limited way in our country, will shed light on the use of this drug in our patients and will contribute to literature.