Synthesis of sulfonated polyethylene terephthalate via melt polycondensation
Sülfonlu polietilen tereftalatın eriyik polikondenzasyon ile sentezlenmesi
- Tez No: 882895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Polietilen tereftalat (PET) temel bir termoplastik polyesterdir ve birçok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır. PET'in sentezi, tereftalik asit (TPA) ve etilen glikolün (EG) esterleştirilmesi veya dimetil tereftalat (DMT) ve EG'nin transesterifikasyonu olmak üzere iki yoldan gerçekleşir. PET, düşük ve orta moleküler ağırlık elde etmek için eriyik polimerizasyonu yoluyla üretilebilir. Yüksek moleküler ağırlıklı PET'in elde edilmesi katı hal polimerizasyonu (SSP) yoluyla sentezlenebilir. PET, mekanik mukavemet ve birçok çözücüye karşı direnç gibi ayırt edici özelliklere sahiptir. PET'in hidrofobik yapısı, polaritenin gerekli olduğu tekstil, boyama, yapışma ve absorpsiyon gibi bazı uygulamalarda kullanımını kısıtlamaktadır. PET'in ıslanabilirliğini arttırmak için yüzeyinin modifiye edilmesi gereklidir. Bu çalışmada, PET'in hidrofobik yapısını değiştirmek ve yüzeyinde polarite sağlamak için, sülfonlu monomer_1 ve sülfonlu monomer_2 olan iyon eşleştirme içeren monomerlerin PET'in hidrofilikliği üzerindeki etkisi ve kopolimerleri eriyik polikondensasyon yoluyla sentezlenmiş ve temas açısı ölçümü kullanılarak ıslanabilirlikleri araştırılmıştır. Ayrıca, DEG ve TEG'in yumuşak blok segmentleri olarak PET kopolimerlerinin yüzeyine eklenmesinin etkisi incelenmiştir. Ayrıca, PET'in sülfonlanmış kopolimerleri büyük ölçekte sentezlenmiştir. PET ve kopolimerinin sülfonlanmış monomerler ve yumuşak blok segmentleri ile yüzey modifikasyonu, saf PET'e göre daha iyi hidrofilik özellikler sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Polyethylene terephthalate (PET) is an essential thermoplastic polyester that used in many industrial applications. The synthesis of PET has two pathways, which are the esterification of terephthalic acid (TPA) and ethylene glycol (EG) or transesterification of dimethyl terephthalate (DMT) and EG. PET can be produced via melt polymerization to obtain low to medium molecular weight. High molecular weight PET requires one additional step, solid-state polymerization (SSP). PET has distinctive properties such as high mechanical strength and solvent resistance. The hydrophobic nature of PET restricts its use in some applications, such as textile, dyeing, adhesion, and water absorption, in which polarity is necessary. Modifying the surface of the PET is necessary to enhance its wettability. In this study, to alter the hydrophobic nature of PET and introduce hydrophilicity, the effect of incorporation of the ionic monomers, SM_1 and SM_2, was investigated. The copolymers were synthesized via melt polycondensation, and their wettability were investigated by using contact angle measurements. The impact of incorporating additional monomers such as diethylene glycol (DEG) and triethylene glycol (TEG) on PET hydrophilicity was studied. Sulfonated copolymers of PET were synthesized on a large scale. Surface modification of PET with sulfonated monomers, DEG and TEG exhibited better hydrophilic properties than the pure PET.