The effects of additives on suspensionpolymerization of styrene and itsoptimizations
Katkı malzemelerının stıren monomerınınsuspansıyon polımerızasyonuna etkılerı ve optımızasyonu
- Tez No: 882896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
G¨un¨um¨uzde bir¸cok polimer katkı maddesi kullanılmaktadır. Bunların en ba¸sında mor ¨otesi ı¸sıktan koruyucu kimyasallar, ısı iletimini azaltıcı kimyasallar, renk vericiler, alev geciktiriciler ve biyo-bozunurluktan koruyucular gelmektedir. Polistiren sentezinde en ¸cok kullanılan katkı malzemeleri; renk vericiler, alev geciktiriciler ve ısı yalıtımını artıran kimyasal bile¸siklerdir. Bu katkı malzemeleri maddenin ısıya kar¸sı direncini artırmak, h¨ucre yapısını geli¸stirmek, maddenin ısı yalıtımını arttırmak ve maddeye estetik bir g¨or¨unt¨u vermek i¸cin kullanılmaktadır. Fakat, polistiren katkı malzemelerinin reaksiyonu nasıl etkiledi˘gi ve istikrarını ne y¨onde de˘gi¸stirdi˘gi hakkında denemeler pek az yapılmı¸stır. Farklı katkı malzemeleri reaksiyonun istikrarını farklı y¨onlerden etkiler. Orne˘gin reaksiyonun viskozitesinde ¨ istenmeyen artı¸slar olabilir, reaksiyonun iyonik g¨uc¨u azalıp artabilir ya da reaksiyon hızı yava¸slayabilir. Bu de˘gi¸simlerin sonucunda polistirenin ortalama tanecik boyutu ve tanecik boyutu da˘gılımı y¨uksek derecede etkilenmektedir. Bu projenin amacı farkı katkı malzemelerinin s¨uspansiyon polimerizasyonu esnasında reaksiyonun hızını ve reaksiyonun istikrarını nasıl de˘gi¸stirdi˘gini g¨ozlemlemek ve reaksiyonu optimize etmektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the incorporation of several novel additives such as colorants, flame retardants, and graphite into polystyrene is studied to tune its fire resistance, improve its cell structure, optimize its insulation properties, and give it an aesthetic look. However, there are not many studies about the stabilization of suspension polymerization in the presence of different additives, which may alter different features of the reaction, such as its viscosity, its ionic strength, its reaction rate, etc. The driving force of this study is to understand and optimize the reaction and the reaction conditions of incorporating different additives into polystyrene beads via suspension polymerization technique and free radical polymerization in the presence of graphite, colorant and flame retardants. The impact of various additives on the polymerization was systematically investigated, focusing on parameters such as suspension stability, Mw, and Tg. It was observed that the incorporation of different additives caused different viscosity behaviors. The adverse effects of incorporation of different additives were overcome by the addition of polymeric suspension stabilizers and anionic surfactants.