Tavşanda adipose-derived stem cells ve kitosan içeren scaffoldun aurikular kartilaj rejenerasyonu üzerine etkisinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of the effect of adipose-derived stem cells and chitosan-based scaffold on auricular cartilage regeneration in rabbits
- Tez No: 882906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kartilaj greft gerekebilen septorinoplasti ve septal perforasyon onarımı cerrahilerinde, greft yeterli miktarda ve uygun formda olmayabilir. Geçmişte otolog greft ihtiyacını karşılamayı, kıkırdağın canlılığını ve dayanıklılığını artırmayı amaçlayan PDS Plate, PRP, Hyoluronik asit, büyüme faktörü enjeksiyonları vb. yöntemler denenmiştir. Bu yöntemlerde istenilen verimin alınamaması, araştırmacıları kök hücre bazlı tedavilere yöneltmiştir. Kök hücre bazlı tedavi ile hasarlı kıkırdak dokusu onarılarak defektlerin kapatılabileceği ve rinoplastide greft olarak ihtiyacın giderilebileceği öngörülmektedir. Bu çalışmanın amacı; kartilaj rejenerasyonunda Adipose-Derived Stem Cells ve Kitosan İçeren Scaffold etkinliğinin deneysel araştırılmasıdır. Çalışmada 8 adet beyaz Yeni Zelanda Albino tipi erkek tavşan kullanıldı. Her tavşanın aurikular kartilajında 6 mm çapında dört defekt oluşturuldu. Bu defektler herhangi bir madde uygulanmayan bir kontrol grubu, ADSC, ADSC+KİS, KİS uygulanan üç çalışma grubu olmak üzere toplamda 4 farklı gruba ayrıldı. Deney 10 haftada tamamlandı. Histopatolojik olarak kartilaj viabilite skoru, periferal kondrosit proliferasyonu ve nukleus kaybı incelendiğinde KİS+ADSC uygulamasının rejenerasyonu kontrol grubuna göre anlamlı derecede artırdığı görüldü. Defekt çapı incelemesinde ADSC ve KİS'in tek başına kullanıldığı gruplarda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede rejenerasyon gerçekleştiği gözlendi ancak aralarında anlamlı bir fark görülmedi. ADSC ve KİS, birlikte kullanıldığında ise anlamlı derecede bir sinerjistik etki izlenmedi. Çalışmamız, KİS'in aurikular kartilaj rejenerasyonu üzerine etkisini ortaya koyan literatürdeki ilk çalışmadır. Literatürde eklem kıkırdaklarına uygulanan KİS'in tek başına rejenerasyon sağlamadığı gösterilmişken, çalışmamızda perikondriumlu aurikular kartilajda KİS'in tek başına etkili olabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In septorhinoplasty and septal perforation repair surgeries that may require a cartilage graft, the graft may not be large enough and of the appropriate form. In the past, methods such as PDS Plate, PRP, Hyoluronic acid, growth factor injections, etc. have been tried to meet the need for autologous grafts and increase the vitality and durability of cartilage. Failure to obtain the desired efficiency in these methods has led researchers to stem cell-based treatments. It is envisaged that the defects can be closed by repairing the damaged cartilage tissue with stem cell-based treatment and the need for a graft in rhinoplasty can be met. The purpose of this study; It is an experimental investigation of the effectiveness of Adipose-Derived Stem Cells (ADSC) and Chitosan-Based Scaffold (CBS) in cartilage regeneration. In the study, 8 white New Zealand Albino type rabbits were used. Four defects with a diameter of 6 mm were created in the auricular cartilage of each rabbit. These defects were divided into four different groups in total: a control group in which no substance was applied, and three study groups in which ADSC, ADSC+CBS and CBS were applied. The experiment was completed in 10 weeks. When cartilage viability score, peripheral chondrocyte proliferation and nucleus loss were examined histopathologically, it was seen that CBS+ADSC application significantly increased regeneration compared to the control group. In the defect diameter examination, a significant regeneration is observe in the groups in which ADSC and CBS were used alone compared to the control group, but no significant difference is observe between them. When ADSC and CBS were used together, no significant synergistic effect was observed. Our study is the first study in the literature revealing the effect of CBS on auricular cartilage regeneration. While it has been shown in the literature that CBS applied to articular cartilages alone does not provide regeneration, our study showed that CBS alone can be effective in the auricular cartilage with perichondrium.