Adipoz kaynaklı kök hücrelerin tavşan kulağında üretilen hipertrofik skar modeline uygulanması sonucu oluşan histopatolojik, molekuler ve biyokimyasal etkilerin araştırılması
Histopathologic and molecular effects of adipose derived stem cells on rabbit ear hypertrophic scar model
- Tez No: 360420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SAÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç Hipertrofik skar tedavisinde en ideal tedavi yönteminin arayışı sürmektedir. Kök hücrelerin bağışıklık baskılayıcı ve dengeleyici niteliklerinin hipertrofik skar tedavisinde kullanımına yönelik az sayıda çalışma olmakla birlikte, literatürde mevcut çalışmaların sonuçları kök hücre tedavilerinin etkinliği konusunda yeterli veri sağlamamaktadır. Bu çalışmada adipöz kökenli kök hücre tedavisinin, steroid tedavisi ile tavşan kulağında üretilen hipertrofik skar modeli üzerinde karşılaştırılması ve sonuçların hipertrofik skar endeksi, EGF, EGFR, IGF, PDGF, FGF protein miktarı açısından incelenmesi hedeflenmektedir. Gereç yöntem Her iki kulağında hipertrofik skar modeli oluşturulan 18 adet erkek Yeni Zellanda tavşanı rasgele 4 gruba ayrıldı: Grup 1: Sham, Grup 2: PBS, Grup 3: Steroid, Grup 4: Kök hücre olarak tanımlandı. Sham grubu dışındaki gruplardaki her skarın çevresine gruplara göre sırasıyla PBS, triamsinolon, otolog adipöz kökenli kök hücre solüsyonu enjeksiyonu yapıldı. 40. günde her tavşandan alınan örneklerin bir kısmında hipertrofik skar endeksi ölçüldü, bir kısmında western blot yöntemi ile protein analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction The quest of an ideal treatment modality for the treatment of hypertrophic scar continues. Although there are few studies available in the literature about immune balancing and suppressing qualities of the stem cells used in the treatment of hypertrophic scars, the results of these studies do not provide enough data on the effectiveness of stem cell therapy. This study aims to compare adipose derived stem cell (ADSC) and steroid treatments on rabbit ear hypertrophic scar model and analyze results of hypertrophic scar index, protein amount of EGF, EGFR, IGF, FGF, PDGF and actin. Material & Methods Hypertrophic scar model is produced on both ears of 18 male New Zealand rabbits and randomly separated to 4 groups: Group 1: Sham, Group 2: PBS, Group 3: Steroid, Group 4: Stem cell. Except sham group, each group received perilesional injection of PBS, triamcinolone, and autologous ADSC solution. At day 40 hypertrophic scar index was measured at one part of the scars and the other part of the scars were used for western blot analyze. Statistical analyze is made with one way ANOVA test and p value less than 0,05 is considered significant. Results Compared with sham and PBS groups, steroid and stem cell groups had lower hypertrophic scar index, higher EGF, EGFR and PDGF, and lower actin. Conclusions Our results indicate that ADSCs provided similar effects to steroid therapy on rabbit ear hypertrophic scar model. Therefore these cells can be used as a new modality for the treatment of hypertrophic scars. Decrease in actin levels provides success in scar related contracture treatment. Decrease of hypertrophic scar index with increasing levels of growth factors known for their profibrotic properties such as EGF and PDGF implies that more research should be performed for analyzing the effect of these growth factors at the maturation phase of wound healing.