Enterkonnekte sistemde güneş enerjisinin arz güvenliğine etkisi; Karapınar GES örneği
The effect of solar energy on supply security in the interconnected system; Karapınar solar power plant example
- Tez No: 882927
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin enerji kaynakları değerlendirilmiş ve yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişmesi mümkün olan temellerde güneş enerjisinin zaman içerisindeki gelişimi incelenmiştir. Güneş enerjisinin enterkonnekte sisteme sağlamış olduğu arz güvenliğinin önemi incelemiş ve sistem için önerilerde bulunulmuştur. Enterkonnekte sistemde yer alan enerji kaynaklarının incelemesi yapılarak bu kaynaklardan yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin diğer kaynaklara göre avantajları ve enterkonnekte sisteme etkileri araştırılmıştır. Bu araştırma yapılırken Avrupa'nın kurulu güçte en büyük santrali olan Karapınar Güneş Enerji Santrali(GES) ele alınmıştır. Böylelikle bu kadar büyük bir santralin şebekeye etkileri daha belirgin bir şekilde anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkiye's energy resources have been evaluated and the development of solar energy over time on the basis of which renewable energy resources can be developed has been examined. The importance of supply security provided by solar energy to the interconnected system has been examined and suggestions have been made for the system. By examining the energy resources in the interconnected system, the advantages of solar energy, which is a renewable energy source, compared to other sources and its effects on the interconnected system were investigated. While conducting this research, Karapınar Solar Power Plant(SPP), which is the largest power plant in Europe in terms of installed capacity, was discussed. Thus, it is aimed to understand the effects of such a large power plant on the network more clearly.