Afazisi olan inmeli hastalara bakım veren aile üyelerinin bakım verme yükü ile afazinin aile yaşamına etkisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between caregiving burden of family members caring for stroke patients with aphasia and the effect of aphasia on family life
  1. Tez No: 882928
  2. Yazar: HİLAL NUR ÇELİK YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, afazisi olan inmeli hastalara bakım veren aile üyelerinin bakım verme yükü ile afazinin aile yaşamına etkisi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma kesitsel ilişki arayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Şubat 2023 ve Şubat 2024 tarihleri arasında Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Nöroloji Yataklı Servisi ve Polikliniğinde inme tanısı almış afazisi olan hastaların bakım veren aile üyeleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise araştırmanın dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan 150 aile üyesi oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Afazide Aile Yaşamı Etki Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde pearson korelasyon testi, çoklu doğrusal regresyon, basit doğrusal regresyon, ortalama, medyan, standart sapma kullanılmıştır. Bakım Verme Yükü Ölçeği puan ortalaması 33,02 ± 10,92 bulunmuş olup, Afazide Aile Yaşamı Etki Ölçeği alt boyutlarından;“Sağlık ve Günlük Yaşam”alt boyutu Rash puan ortalaması 55,18 ± 17,19;“Tutum ve Kişisel Yaşam”alt boyutu Rash puan ortalaması 33,91 ± 22,42 ve“İletişim ve Duygular”alt boyutu Rash puan ortalaması 61,97 ± 17,68 bulunmuştur. Bakım Verme Yükü ile Afazide Aile Yaşamı Etkisi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bakım Verme Yükü Ölçeği toplam puanı ile Afazide Aile Yaşamı Etki Ölçeği alt boyutları olan Sağlık ve Günlük Yaşam alt boyutu ile İletişim ve Duygular alt boyutu arasında istatistiksel olarak negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Bakım Verme Yükü Ölçeği ile Tutum ve Kişisel Yaşam alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmemiştir (p>0,05). Elde edilen sonuçlarda, inme geçirmiş afazili bireye bakım veren aile üyelerinin bakım yükü yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between caregiver burden and the impact of aphasia on the family life of family members caring for stroke patients with aphasia. The study is a cross-sectional correlational study. The population of the study consisted of family members who were caregivers of patients with aphasia diagnosed with stroke in Zonguldak Atatürk State Hospital Neurology Inpatient Service and Polyclinic between February 2023 and February 2024. The sample consisted of 150 family members who met the inclusion and exclusion criteria of the study. Personal Information Form, Caregiving Burden Scale and Family Life Impact Scale in Aphasia were used to collect the data. Pearson correlation test, multiple linear regression, simple linear regression, mean, median, standard deviation were used to analyze the data. The mean score of the Caregiving Burden Scale was found to be 33.02 ± 10.92, and among the sub-dimensions of the Family Life Impact Scale in Aphasia; the mean score of the“Health and Daily Life”sub-dimension Rash was 55.18 ± 17.19, the mean score of the“Attitude and Personal Life”sub-dimension Rash was 33.91 ± 22.42, and the mean score of the“Communication and Emotions”sub-dimension Rash was 61.97 ± 17.68. A statistically significant and negative relationship was found between Caregiving Burden and Family Life Impact in Aphasia. There is a statistically negative relationship between the total score of the Caregiving Burden Scale and the sub-dimensions of the Family Life Impact in Aphasia Scale, namely Health and Daily Life sub-dimension and Communication and Emotions sub-dimension. There was no statistically significant relationship between the Caregiving Burden Scale and the Attitude and Personal Life sub-dimension (p>0.05). In the results obtained, it was concluded that family members caring for a person with aphasia who had a stroke experienced caregiving burden.