2012-2022 yılları arasında bilişim teknolojileri alanında uygulanan hizmet içi eğitim planlarının içerik analizi ve bu planlara yönelik eğitmen görüşleri
Content analysis of in-service training plans implemented in the field of information technologies between 2012-2022 and trainers' opinions on these plans
- Tez No: 882955
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM BAYDAŞ ÖNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, 2012-2022 yılları arasında bilişim teknolojileri (BT) alanında uygulanan hizmet içi eğitim (HİE) planlarının içerik analizini ve bu planlara yönelik HİE eğitmenlerinin görüşlerini incelemektedir. İki aşamalı olarak yürütülen çalışmanın birinci aşamasında, MEB tarafından hazırlanan 987 HİE planı doküman analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. İkinci aşamada ise, 101 HİE eğitmeninin anket aracılığıyla görüşleri alınmış ve çeşitli değişkenler bağlamında ilişki ve fark durumları incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel ve karşılaştırmalı desenler kullanılmıştır. HİE planları“Hizmet İçi Kursları İnceleme Formu”ile incelenirken, eğitmen görüşleri“HİE Planlarını Eğitmenler Tarafından Değerlendirme Anketi”ile toplanmıştır. Her iki anketin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmış, veriler Microsoft Excel ve SPSS 22 yazılımları ile analiz edilmiştir. Bulgular, 2012-2022 yılları arasında BT alanındaki HİE'ler, toplam HİE'lerin %58'ini oluşturmuştur. %32 ile FATİH Projesi ve %34 ile Arduino ve robotik kodlama eğitimleri en sık tekrar eden başlıklardır. 2016'da BT eğitimleri %82,88 ile en yüksek orana ulaşmış, 2022'de 513,830 öğretmenin katılması öngörülmüştür. HİE'lerin değerlendirme süreçlerinde en fazla eğitim,“Kişisel ve Mesleki Gelişim”kategorisinde 407 kez gerçekleştirilmiştir. HİE planlarının değerlendirilmesine yönelik eğitmen görüşlerinde,“Hedef Davranış Belirleme”en yüksek,“Katılımcıların Özelliklerini Belirleme”en düşük puanı almıştır. En yüksek ilişki“Öğretim Etkinliklerini Planlama”ve“Değerlendirme”boyutları arasındadır. Yöneticiler planlarda“Çevresel Koşulları Belirleme”boyutunun diğer eğitmenlere göre daha yeterli düzeyde olduğunu ifade etmektedirler. Yüz yüze HİE'lerde deneyimi fazla olan eğitmenler ile az olanlar arasında planların değerlendirilmesine yönelik alt boyutlarda anlamlı fark görülmemiştir. Online HİE'lerde deneyimi fazla olan eğitmenler ile az olanlar arasında planların değerlendirilmesine yönelik tüm alt boyutlarda anlamlı fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the content analysis of in-service training (IST) plans implemented in the field of information technology (IT) from 2012 to 2022, and the perspectives of IST trainers on these plans. The research was conducted in two stages. In the first stage, 987 IST plans prepared by the Ministry of National Education were evaluated using document analysis methods. In the second stage, the opinions of 101 IST trainers were collected through surveys, and relationships and differences were analyzed in various contexts. Relational and comparative designs, which are quantitative research methods, were utilized. IST plans were examined using the“In-Service Courses Review Form,”while trainer opinions were gathered through the“IST Plans Evaluation by Trainers Survey.”Validity and reliability studies for both surveys were conducted, and data were analyzed using Microsoft Excel and SPSS 22 software. Findings indicate that between 2012 and 2022, IT-related ISTs constituted 58% of all ISTs. The most frequent topics were the FATIH Project and Arduino and robotics coding trainings, accounting for 32% and 34%, respectively. In 2016, IT trainings reached their peak with 82.88%, and it was projected that 513,830 teachers would participate in 2022. In the evaluation processes of ISTs, the“Personal and Professional Development”category was conducted the most, with 407 occurrences. In trainer opinions on the evaluation of IST plans,“Target Behavior Identification”received the highest score, while“Determining Participant Characteristics”scored the lowest. The strongest relationship was between“Planning Teaching Activities”and“Evaluation”dimensions. Administrators stated that the“Determining Environmental Conditions”aspect of the plans was more adequately addressed compared to other trainers. No significant difference was observed between more experienced and less experienced trainers in face-to-face ISTs in terms of evaluating the sub-dimensions of the plans. However, in online ISTs, there was a significant difference between more experienced and less experienced trainers across all sub-dimensions in evaluating the plans.