Sınıflandırma algoritmaları ile borsa endeks yön tahmini
Stock market index direction prediction with classification algorithms
  1. Tez No: 882971
  2. Yazar: MUSTAFA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDER KEMALBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hisse senedi fiyatları, çeşitli siyasi, ticari ve sosyal etmenler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak etkilenebilir. Bu nedenle, hisse senedi getirilerini tahmin etmek oldukça karmaşık bir süreçtir. Günümüzde modern veri madenciliği yöntemleri ve gelişmiş veri tabanı teknolojileri sayesinde, şirket değeri belirleme, borsa endeksi tahmini, döviz kuru tahmini gibi popüler finansal problemlere çözümler üretmek mümkündür. Bu bağlamda, bu çalışmada, BIST 100 Endeksi'nin ertesi işlem gününde hangi yöne doğru hareket edeceğinin tahmin edilmesi hedeflenmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için, günlük veriler kullanılarak makine öğrenmesi sınıflandırma algoritmalarından rassal orman, gradyan arttırma ve uyarlanabilir arttırma modellerinin performansları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, endeks yön tahmini için rassal orman algoritması, %81 doğruluk oranı yanı sıra tüm metriklerde en iyi performans gösteren sınıflandırıcı olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stock prices can be affected directly or indirectly by various political, business and social factors. Therefore, forecasting stock returns is a highly complex process. Nowadays, thanks to modern data mining methods and advanced database technologies, it is possible to generate solutions to popular financial problems such as company valuation, stock index prediction, and exchange rate prediction. In this context, this study aims to predict the direction in which the BIST 100 Index will move on the next trading day. To achieve this goal, the performances of random forest, gradient boosting and adaptive boosting models from machine learning classification algorithms are compared using daily data. As a result, the random forest algorithm was found to be the best performing classifier in all metrics as well as 81% accuracy rate for index direction prediction.