Gümüşhane Süleymaniye Mahallesi'nde (Eski Gümüşhane) sürdürülebilir turizm planlaması
Sustainable tourism planning in Gümüşhane Süleymaniye Mahallesi (Old Gumushane)
  1. Tez No: 882972
  2. Yazar: AYDA TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya üzerinde yaşanan nüfus, sanayileşme ve teknolojik gelişmelerin hızlı bir şekilde artması doğal kaynakların plansızca tüketilmesine tüketim değerlerinin de bu doğrultuda yükseliş göstermesine neden olmaktadır. Bu yükseliş sadece doğal kaynakları değil aynı zamanda tarihi çevreleri de etkileyerek kültürel ve ekonomik anlamda pek çok değerinde tahrip olmasına neden olmuştur. Turizm politikalarının uygulanması anlamında yaşanılan aksaklıklar ve alanında uzman olmayan kişilerin planlama çalışmalarında söz sahibi olması bölgede tahribatın artmasına neden olurken gelecek nesiller içinde ciddi bir engel oluşturmaktadır. Oluşan bu tahribatla beraber sahip olunan değerlerin korunmasının gerekliliği zamanla daha iyi anlaşılmış bu yönde bilinçlenme giderek artmıştır. Bu durum sürdürülebilirlik kavramını turizmde kullanmanın önünü açmıştır. Turizmin sebep olduğu yıkımı ancak sürdürülebilir bir anlayış ile hazırlanan planlama çalışmalarıyla engellenebileceği birçok toplumda kabul görmeye başlayan bir anlayış olma yolunu açmıştır. Bu çalışmayla, Gümüşhane Süleymaniye Mahallesindeki planlama çalışmalarının paydaş bakış açısıyla irdelenerek sürdürülebilir turizm ilke ve hedefleriyle bölge turizmini olumsuz etkileyen etmenlerin belirlenip sorunların çözümü için öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Süleymaniye Mahallesinin araştırma alanı olarak seçilmesinin temel nedeni mevcut planlama çalışmalarının eksikliğidir. Araştırmada temel olarak nitel araştırma tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu kapsamda yarı yapılandırılmış mülakat formu oluşturularak, bölgedeki turizm paydaşları ile görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları paydaşlar arasında fikir ayrılığı olduğunu, mülkiyet sorunlarından kaynaklı yatırımların eksik kalarak bölgenin tahribatını artırdığını, bölgede ciddi bir reklam ve tanıtım eksikliğinin olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmanın neticesinde Gümüşhane Süleymaniye Mahallesinde sürdürülebilir turizm planlamasının oldukça önemli ve gerekli olduğu tespit edilmiştir. Son olarak sürdürülebilir turizm planlamasına yönelik çalışmalara yardımcı olması amacıyla çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in population, industrialization, and technological advancements on Earth has led to the unplanned depletion of natural resources and a corresponding rise in consumption values. This increase not only affects natural resources but also impacts historical environments, causing the destruction of many cultural and economic values. The shortcomings in implementing tourism policies and the involvement of non-experts in planning efforts contribute to increased destruction in the region while also posing a significant obstacle for future generations. With the resulting destruction, the necessity of preserving the values possessed has become better understood over time, leading to an increasing awareness in this regard. This situation has opened the way for the use of the sustainability concept in tourism. It has started to gain acceptance in many societies that the destruction caused by tourism can only be prevented through planning efforts prepared with a sustainable approach. With this study, the planning efforts in the Süleymaniye Mahallesi of Gümüşhane are examined from the perspective of stakeholders, aiming to identify factors negatively impacting regional tourism in light of sustainable tourism principles and objectives, and to develop recommendations for solving problems. The primary reason for selecting Süleymaniye Mahallesi as the research area is the deficiency in existing planning efforts. Primarily, qualitative research techniques were utilized in the study. In this context, a semi-structured interview form was created, and discussions were held with tourism stakeholders in the region. The data obtained were analyzed using descriptive analysis methods. The research results indicate that there is a divergence of opinions among stakeholders, investments are lacking due to property issues, exacerbating the destruction of the region. Additionally, there is a significant deficiency in advertising and promotion in the area. As a result of the research, it has been determined that sustainable tourism planning is highly important and necessary in the Süleymaniye Mahallesi of Gümüşhane. Finally, various recommendations have been made to assist in sustainable tourism planning efforts.