Perovskite güneş hücre teknolojisinin patent haritalama ile analizi
Patent landscape analysis of perovskite solar cells technology
- Tez No: 882985
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Patent verileri, belirli teknolojilere yatırım yapan ülkeleri belirlemek ve potansiyel yenilik trendlerini saptamak için kritik bir kaynak olarak hizmet etmektedir. Çeşitli patent göstergelerine dayanarak, en aktif hükümetlerin, kurumların ve teknik alanların detaylı bir analizi, belirli bir teknolojik alandaki hâkim trendleri ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın bağlamında, patent verilerini incelemek ve fikri mülkiyet manzaralarını haritalamak için Questel Orbit Insight platformu başlıca araç olarak seçilmiştir. Bu tezin temel amacı, üçüncü nesil fotovoltaik teknolojiler alanında önemli bir yere sahip olan Perovskite Güneş Hücreleri ile ilgili küresel patent başvurularının kapsamlı bir analizini yapmaktır. Bu analiz, Perovskite Güneş Hücreleri alanındaki patent faaliyetlerine derinlemesine inceleyerek ve bu teknolojik alanda en yoğun patentlenen teknik alanları belirlemeyi amaçlamaktadır. Çeşitli bilim insanları tarafından sürekli olarak ilerletilen dinamik bir araştırma alanını temsil eden Perovskite Güneş Hücreleri, büyük akademik ilgi alanıdır. Bu makale, patent başvurularındaki trendler ve öncelikler hakkında bilgi vererek araştırmacılara rehberlik etmeyi ve bu alanda neyin kritik öneme sahip olduğunu aydınlatmayı hedeflemektedir. Bulgular, en yüksek patent sayısına sahip alanın yarı iletkenler olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Perovskite Güneş Hücrelerinin yarı iletken teknolojisinin bu alandaki artan önemiyle birlikte ortaya çıkan bir teknoloji alanı olduğunu gözlemliyoruz. Çin, bu alanda patent sayısı açısından ilk sırada yer alarak önde gelen bir oyuncu olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle, Çin bu alandaki patent sayısı bakımından listedeki sonraki ülkelerin toplamından daha fazla patente sahiptir. Bu manzaranın bir sonucu olarak, bu alanda yatırım yapan ilk sekiz şirket Çinli'dir. Çin'in bu sektördeki tartışmasız patent edinme liderliği, sadece küresel ölçekte rekabet avantajını artırmakla kalmaz, aynı zamanda diğer ülkeler için teknolojik gerileme ve pazar payı erozyonu riskini de beraberinde getirir.
Özet (Çeviri)
Patent data serves as a critical resource for identifying countries investing in specific technologies and pinpointing potential innovation trends. Based on various patent indicators, a thorough analysis of the most active governments, institutions, and technical domains reveals the prevailing trends in a given technological field. In the context of this investigation, the Questel Orbit Insight platform has been selected as the principal tool for scrutinizing patent data and mapping intellectual property landscapes. The primary objective of this paper is to conduct an exhaustive analysis of global patent applications concerning Perovskite Solar Cells, which hold a significant position in the realm of third-generation photovoltaic technologies. This analysis is designed to delve deeply into patent activities in the field of Perovskite Solar Cells with the aim of identifying the most intensively patented technical domains within this technological area. Representing a dynamic field of research that is continually being advanced by various scholars, Perovskite Solar Cells occupy a space of great academic interest. This thesis aspires to serve as a guide for researchers by shedding light on the trends and priorities in patent applications, thereby illuminating what is considered to be of critical importance in this domain. The findings indicate that the field with the highest number of patents is in semiconductors. Additionally, we observe that Perovskite Solar Cells constitute an emerging area of technology, with increasing relevance of semiconductor technology in this domain. China emerges as a leading player in this field, holding the top position in terms of patent numbers among the top ten countries. Notably, China possesses more patents in this area than the cumulative total of the next countries on the list. As a consequence of this landscape, the top eight companies investing in this field are Chinese. China's unequivocal leadership in patent acquisition within this sector not only enhances its competitive edge on a global scale, but also poses the risk of technological regression and market share erosion for other nations.