Sağlık hizmetlerinde liderlik ve kadın yönetici algısı: İstanbul ili kamu çalışanları örneği
Leadership and perception of women managers in healthcare services: the case of public employees in Istanbul province
  1. Tez No: 882986
  2. Yazar: MUTLU AKMANLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Değişen dünya düzeni ve artan rekabet ortamında başarılı bir yöneticinin liderlik özellikleri göstermesi beklenmektedir. Kadınların iş yaşamına dahil olması ve hayatın her alanında daha aktif rol almasıyla toplumsal yapı yeniden şekillenmiştir. Kadınların ve erkeklerin farklı sosyalizasyon süreçlerinden geçmeleri, farklı toplumsal normlar içinde bulunmaları cinsiyetler arasındaki eşitsizlikleri doğurmaktadır. Sağlık sektörü emeğin yoğun olduğu ve kadın istihdamının fazla olduğu sektörlerden biridir. Çalışma; kamu hastanesi çalışanları gözünden, yöneticilerin liderlik özelliklerinin incelenmesini ve kadın yöneticilere yönelik çalışan algısının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırmada 237 kamu sağlık çalışanı anketi değerlendirilmiştir. Anket formunda, 'Kamu Liderliği Ölçeği', 'Kadın Yöneticilere Karşı Tutum Ölçeği' ve demografik bilgiler yer almaktadır. Elde edilen verilen SPSS-24 ile çözümlenmiş ve analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, kamu liderliği ölçeğinde medeni durum, eğitim seviyesi, toplam tecrübe anlamlı farklılığa sebep olurken; Kadın Yöneticilere Karşı Tutum Ölçeğinde ise cinsiyet, medeni durum ve gelir anlamlı farklılığa sebep olmuştur. Profesyonel çalışma davranışı puanları arttıkça Kamu Liderliği Ölçeği ile tüm boyutların puanlarının düştüğü bulunmuştur. Sağlık yöneticilerine liderlikle ilgili düzenli eğitim verilmesi ve sağlık kurumlarında kadın yöneticilere desteğin sürdürülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In a changing world andi ncreasing competitive environment, a successful manager is expected to demonstrate leader ship qualities. Thesocial structure has been reshaped with the inclusion of women in business life and their more active role in all areas of life. The fact tha twomen and men go through different socialization processes and are in different social norms leads to inequalities between the genders. Health is a wherelabor-intensive sectorandin this sector female employment is high. The study aims to examine the leadership characteristics of managers from the perspective of public hospital employees and to evaluate employee perceptions of female managers. The survey of 237 public health workers was evaluated. The survey form includes 'Public Leadership Scale', 'Attitude Scale towards Women Managers' and demographic information. The obtained data was analyzed using SPSS-24. According to the results, marital status, education leveland total experience caused significant differences in the public leadership scale. Gender, marital status and income caused significant differences in the attitude towards women managers scale. It was found that as the scores of Professional work behavior increased, thescores of accountable leadership, rule enforcement leadership and all dimensions in the attitude scale decreased. It is recommended that regular training on leader ship should be provided to health managers and support for women managers in health institutions should be continued.