Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında Sodyum Glukoz ko-transporter-2 inhibitörlerinin orbital/renal rezistivite indeksleri ve vasküler hasar ile olan ilişkilerinin gösterilmesi
In Type 2 diabetes patients Sodium Glucose co-transporter-2 inhibitor therapy's relationship with orbital and renal resistivity index and vascular damage
- Tez No: 882984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ COŞKUN YENİGÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Diyabet; kan şekeri yüksekliğine sebep olan, insülin etkisine direnç gelişimi veya insülin sekrete edilmesinde kusur gözlenen bir karbonhidrat metabolizması bozukluğudur. Glisemik kontrol sağlanmazsa mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlar gelişebilmektedir. Kardiyovasküler hastalık riski diyabetik hastalarda artmaktadır. Ayrıca gelişen endotel disfonksiyonu ve vasküler hasar nedeniyle arteriyal stiffness (arteriyal sertlik) şiddetinde artış gözlenmektedir. Renal ve orbital damarlar da bu süreçlerden etkilenmekte ve bu bölge damarlarının rezistivite indeksleri (direnç indeksleri) artış göstermektedir. Arteriyal sertlik, orbital ve renal vasküler yapıların direnç indekslerinin kardiyovasküler hastalık ve vasküler hasar açısından predikte edici oldukları çeşitli çalışmalarda gösterilmiş olup ayrıca bu indekslerin retinopati ve nefropatili hastalarda da yüksek olarak gözlendiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. SGLT-2 inhibitörlerinin kullanımının arteriyal sertliği azalttığına ve kardiyorenal protektif özellikleri olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır. SGLT-2 inhibitörlerinin orbital ve renal vasküler yapıların direnç indeksleri üzerine ve bu indeksler üzerinden vasküler hasar gelişimini önleyici etkileri hakkında yeterince çalışma yoktur. Çalışmamızda uzun süreli diyabet tanısı olan hastalarda SGLT-2 inhibitörlerinin ambulatuar arteriyal stiffness (sertlik), orbital ve renal bölge vasküler yapılarının direnç indeksleri üzerine etkilerinive bu indeksler üzerinden vasküler hasar gelişimini önleyici etkilerini gözlemlemeyi amaçladık. Türkiye'de şu an kullanımda olan iki ana molekülün (empagliflozin ve dapagliflozin) bu indeksler üzerine olan etkilerini göstermeyi ve varsa eğer birbirlerine olan üstünlüklerinin karşılaştırılmasını hedefledik. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza Aralık 2022 –Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi iç hastalıkları ve nefroloji polikliniğine başvurmuş olan Tip 2 DM hastalarından endikasyon dahilindeSGLT-2 inhibitörü başlananerkek veya kadın hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya Dapagliflozin eklenen 43 hasta ve Empagliflozin eklenen 43 hasta olmak üzere toplam 86 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda ambulatuar arteriyal stiffness indeksi, renal ve orbital vasküler yapıların direnç ve pulsatilite indeksi düzeylerinin; endikasyon dahilinde SGLT-2 inhibitörü başlanan hastalarda 0, 3 ve 6. ay olarak tedavi öncesi ve sonrası değişimlerinin gösterilmesi planlanmıştır. Bulgular:Çalışmamızdahastaların yaş dağılım aralığı 32-75 yaş, yaş ortalamaları ise 56,3±9,1 yıl olarak tespit edildi. Hastaların %43'ü erkek (n=37), %57'si ise kadındı (n=49). 24 saatlik SKB, 24 saatlik DKB, AKŞ, VLDL, trigliserid ve HbA1c değerlerinde tedavi sonrası 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes is a carbohydrate metabolism disorder that causes high blood sugar and occurs due to the development of insulin resistance or defects in insulin secretion. Micro and macrovascular complications may develop in patients without glycemic control. The risk of developing cardiovascular disease increases in diabetic patients. Additionally, arterial stiffness is observed due to developing endothelial dysfunction and vascular damage. Renal and orbital vessels are also affected by these processes, and the resistivity indices of the vessels of these regions increase in diabetic patients. Some studies showing that arterial stiffness and resistance indices of orbital and renal vascular structures are predictive of cardiovascular disease and vascular damage, and that these indices are also observed to be high in patients with diabetic retinopathy and nephropathy. There are studies showing that the use of SGLT-2 inhibitors reduces arterial stiffness and has cardiorenal protective effects. There are not enough studies on the effects of SGLT-2 inhibitors on the resistance indices of orbital and renal vascular structures and on the preventive effects of vascular damage through these indices. In our research, we wanted to observe the effects of SGLT-2 inhibitors on ambulatory arterial stiffness, as well as the resistance indices of the orbital and renal region vascular structures in patients with long-term diabetes, and their preventive effects on the development of vascular damage through these indices. Also we aimed to determinethe effects of the two cardinal molecules currently in use in Turkiye (empagliflozin and dapagliflozin) on these indices and to compare their advantages over each other. Materal and Method:Male or female Type 2 DM patients who applied to Ankara City Hospital internal medicine and nephrology outpatient clinic between December 2022 and June 2023 and were started on SGLT-2 inhibitors within the indication were included in the research. A total of 86 patients were included in the study, 43 patients receiving Dapagliflozin and 43 patients receiving Empagliflozin. In our study, ambulatory arterial stiffness index and resistance index values of renal and orbital vascular structures; It is planned to show the changes before and after treatment at 0, 3 and 6 months in patients who started SGLT-2 inhibitors. Result:In our study, the age distribution range of the patients was found to be 32-75 years, and the average age was 56,3±9,1 years. 43% of the patients were male (n = 37) and 57% were female (n = 49).