Dejeneratif osteoartritte bazı enzim seviyelerinin incelenmesi
The Investigation of some enzymes levels in degenerative osteoarthritis
  1. Tez No: 88300
  2. Yazar: ALİ FUAT BODUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN CANER KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Ortopedi ve Travmatoloji, Biochemistry, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
7. ÖZET Dejeneratif osteoartrit kemik ve kıkırdağın multifaktöriyel etyolojili, kronik seyirli ve ilerleyici bir hastalığıdır. Genellikle yaşlılarda görülen deneneratif osteoartritin patogenezinde osteoklastik aktivite artışının önemli bir rol oynadığı ifade edilmektedir. Karbonik anhidraz (CA) osteoklaslarda bol miktarda bulunur ve kemik rezorbsiyonu için gereklidir. Dejeneratif osteoartritin teşhis ve takibinde radyolojik testlerin yanında kullanılan biyokimyasal parametrelerin sayısı sınırlıdır. Bu nedenle mevcut çalışmada dejeneratif osteoartritte karbonik anhidrazın bir değerlendirme faktörü olarak önemi incelendi. Bu amaçla yaşlan 35-60 arasında değişen 60 şahıstan (30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol) alınan kan örneklerinde serum total CA ve alkalen fosfataz (ALP) aktiviteleri, total kalsiyum (Ca) ve inorganik fosfat (P) seviyeleri ve plazma malondialdehit (MDA) miktarları tayin edildi.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Degenerative osteoarthritis is a progressive disease of bone and cartilage with multifactorial etiology and cronical prognosis. It is reported that the increse of osteoclastic activity plays an important role in pathogenesis of degenerative osteoarthritis which is generally observed in old people. Carbonic anhydrase (CA) is abundant in osteoclasts and essential for bone resorption. Beside radiological tests the number of biochemical parameters used for the diagnosis and monitoring of degenerative osteoarthritis are limited. Therefore, the importance of CA as an evaluation factor of this disese was investigated in the current study. For this pupose serum total CA and alcaline phosphatase (ALP) activities, total calcium (Ca) and inorganic phosphate (P) levels, and plasma malondialdehide (MDA) quantities were determined in the blood samples of 60 subjects wiht the ages between 35-60 (30 patients and 30 healthy controls).