Sağlıklı kişilerde plazma lipid peroksidasyon ürünlerinin araştırılması
Investigation of plasma lipid peroxidation products in healthy people
  1. Tez No: 88301
  2. Yazar: AHMET GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada sağlıklı insanlarda yaşlanma sürecinde lipit peroksidasyon ürünleri olan MDA ve konjuge dien seviyelerinde meydana gelen değişikliklerle; kolesterol, LDL-K, trıgliserit, BMI, HDL-K ve alt grupları arasındaki ilişki araştırıldı. Bu amaçla 15-83 yaşları arasında 352 sağlıklı kişiden ( 174 E, 178 K ) kan örnekleri alınarak plazmaları ayrıldı. Modifıye edilmiş Draper ve Hadley metodu ile MDA, modifıye edilmiş Buege metodu ile konjuge dien çalışıldı. HDL-K ve alt gruplarının ayrıştırılması Warnick' in çift presipitasyon metodu kullanılarak yapıldı. Plazma trıgliserit ve kolesterol düzeylerinin tespiti için enzima tik-kolorometrik yöntem kullanıldı. LDL-K, HDL2-K ve BMI değerleri hesapla bulundu. Bu parametrelerin erkekler için ortalama değer (ort.) ve standart sapmaları (ss.): MDA: 3.97 ± 0.87 nmol/ml, konjuge dien: 93.02 ± 18.69 nmol/ml, trıgliserit: 1 19.45 ± 39.50 mg/dl, kolesterol: 176.82 ± 36.33 mg/dl, HDL-K: 38.81 ± 5.41 mg/dl, HDL2-K: 15.17 ± 3.13 mg/dl, HDL3-K: 23.69 ± 3.73 mg/dl, LDL-K: 113.30 ± 33.69 mg/dl, BMI: 25.13 ± 4.01 kg/m2 olarak bulundu. Kadınlar için bu değerler sırasıyla; 3.67 ± 0.77, 86.03 ± 16.97, 122.18 ± 46.08, 179.52 ± 32.94, 42.78 ± 7.86, 16.17 ± 4.84, 26.65 ± 6.14, 112.80 ± 30.72, 26.22 ± 5.21 olarak bulundu. Bu bulgularda, her iki cinste lipit peroksidasyon ürünlerinin plazma seviyesinin yaşla bir artış gösterdiği bu artışın erkeklerde kadınlardan anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. Kolesterol, trıgliserit, LDL-K ve BMI değerlerinin cinsiyetle farklılık göstermezken yaş ve lipit peroksidasyon ürünleriyle pozitif korelasyon gösterdiği bulundu. HDL-K ve alt gruplarının yaş ve lipit peroksidasyon ürünleriyle negatif korelasyon gösterirken plazma değerleri kadınlarda erkeklerden anlamlı derecede yüksek bulundu. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF PLASMA LIPID PEROXIDATION PRODUCTS IN HEALTY PEOPLE In this study, we have aimed to determine the changes in lipid peroxidation products (LPP) with age and the correlation between LPP (MDA, conjugated diens) and choleste rol, triglyseride, LDL-C, BMI, HDL-C and its subgroups (HDL2-C and HDL3-C). For this purpose, the plasmas of 352 healthy people (174 male, 178 female) and aged 15-83 years were collected. MDA was estimated by modified method of Draper and Hadley and conjugated diens by that of Buege. HDL-C and its subgroups were determined by double presipitation method of Warnick et al. Plasma triglyserideand total cholesterol levels were estimated by enzymatic colorimetric methods. LDL-C and BMI were found by calculation. The mean and standart deviations of those parameteres for men were as follows: MDA: 3.97 ± 0.87 nmol/ml, conjugated dien: 93.02 ± 18.69 nmol/ml, triglyceride: 1 19.45 ± 39.50 mg/dl, total cholesterol: 176.82 ± 36.33 mg/dl, HDL-C: 38.81 ± 5.41 mg/dl, HDL2-C: 15.17 ± 3.13 mg/dl, HDL3-C: 23.69 ± 3.73 mg/dl, LDL-C: 113.30 ± 33.69 mg/dl, BMI: 25.13 ± 4.01 kg/m2. The same parameteres for women were; 3.67 ± 0.77, 86.03 ± 16.97, 122.18 ± 46.08, 179.52 ± 32.94, 42.78 ± 7.86, 16.17 ± 4.84, 26.65 ± 6.14, 112.80 ± 30.72, 26.22 ± 5.21 From those results, plasma LPP were found to increase with age. That increase was more obvious in men than in women. There were no significant differences between total cholesterol, triglyceride, LDL-C and BMI of both sexes. However, there were significant correlations beetwen the above parameteres and LPP and age. Plasma HDL-C levels were significantly higher in women than in men. On the other hand HDL-C and its subfractions and showed a negative correlation with age and LPP. 57