Tip II Diabetes Mellitus'lu hastalarda plazma t-PA düzeyleri ve retinopati ile ilişkisi
  1. Tez No: 88299
  2. Yazar: A. DİLEK BANDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Diabetes Mellitus metabolik ve vasküler bozuluklann birlikte olduğu kronik kompleks bir hastalıktır. Lipid metabolizmasındaki bozuklukları: yanında, koagülasyon-fibrinoliz dengesinin bozulmasıda vasküler komplikasyonlann oluşmasma katkıda bulunur: Biz çalışmamızda diabetik hastalarda koagülasyon-fibrinoliz dengesine t-PA'mn nasıl etkisi olduğunu incelemeye çalıştık. 60 NIDDM'li hastada PTZ, PTA, aPTT, Fibrinojen, t-PA, glukoz, HbAlc, mikroalbumin, kolesterol, Trigliserid, HDL, VLDL ve LDL düzeylerine baktık. Hastalan retinopatili ve retinopatisiz olarak iki gruba ayırdık. Retinopatisiz hasta grubunuda kendi içinde kontrollü ve kontrolsüz diabetikler olarak iki grupta inceledik. Hasta ve kontrol gruplarında ortalama t-PA düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (Kontrol grubu 7.88±2.72ng/dl, retinopatili grup 10.06±5.18ng/dl" retinopatisiz kontrolsüz diabet 7.29±3.68ng/dl, kontrollü diabet 8.94±2.92ng/dl, p=0.105). Hasta ve kontrol grubumuz arasında glikoz (p=0.001), HbAlc (p=0.001), mikroalbimün (p=0.001), Fibrinojen (p=0.001), Trighserid (p=0.004) VLDL (p=0.003) düzeylerinde anlamh farkhhk vardı. Gruplar içinde ve t-PA ile diğer parametreler arasında kuvvetli bir korelasyon saptayamadık. 69 »©MitelAMMSYOW -
Özet (Çeviri)
SUMMARY DM is a chronic complex disease accompanied with metabolic and vascular disorders. Imparied coagulation-fibrinolysis balance, along with lipid metabolism disorders contributes to the formation of vascular complications. In our study, we investigated how tPA affects coagulation-fibrinolysis balance in diabetic patients. We determined PTZ, PTA, APTT, fibrinogen, t-PA, glucose, HbAlc, microalbumin, cholesterol, trigliserides, HDL, VLDL and LDL levels in 60 NIDDM patients. We divided the patients into two groups; with and without retinopathy. The group without retinopathy is examined in two subgroups as controlled and uncontrolled diabetics. There was not statistically significant difference between mean t-PA levels of patient and control groups; in the control group 7.88±2.72ng/dl, in the group with retinopathy 10.06±5.18ng/dl, in the group of uncontrolled diabetics without retinopathy 7.29±3.68ng/dl, and in the group of controlled diabetics without retinopathy 8.94±2.92ng/dl (p=0.105). Serum glucose (p=0.0001), HbAlC (p=0.001) microalbumin (p=0.001), fibrinogen (p=0.001), trigliseride (p=0.004) and VLDL (p=0.003) levels showed significant difference between patient and control groups. We could not determine strong correlation within groups on between t-PA and other parameters. 70