İnşaatta sıva uygulamalarında iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi
Occupational health and safety risk assessment in plaster applications in construction
- Tez No: 883036
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sağlık Eğitimi, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Health Education, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Maltepe ilçesindeki Yalı Mahallesi'nde bulunan 118 Ada 79 Parsel'deki inşaat şantiyesinde gerçekleştirilen sıva uygulamaları sırasında ortaya çıkabilecek iş sağlığı ve güvenliği risklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında, sıva uygulamalarıyla ilişkili olası riskleri belirlemek için FTA (Failure Mode Analysis) ve FMEA (Failure Mode and Effects Analysis) yöntemleri kullanılmıştır. Bu analizler sonucunda kimyasal, fiziksel, ergonomic ve diğer risk türleri tanımlanmış ve her bir riskin olası etkileri değerlendirilmiştir. Belirlenen risklerin önceliklendirilmesi ve yönetimi için RöS (Risk of Severity) puanlaması yapılmıştır. Yüksek RöS puanlarına sahip olan riskler öncelikli olarak ele alınmış ve bu risklere karşı etkili önlemler geliştirilmiştir. Önlemler uygulandıktan sonra tekrar bir RöS değerlendirmesi yapılarak güvenlik önlemlerinin etkinliği değerlendirilmiştir. Daha sonra sıva uygulamaları sırasında potansiyel riskleri tanımlamak ve yönetmek için FTA kullanılmıştır. FTA, her bir risk durumunu ayrıntılı olarak incelemek ve bu risklerin olası nedenlerini, etkilerini ve sonuçlarını belirlemek için sistemli bir yaklaşım sunar. Sıva uygulamaları sırasında ortaya çıkabilecek olası hatalar, arızalar veya riskli durumlar FTA ile tespit edilmiş ve her bir durumun olası etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kullanılan iki risk değerlendirme yönteminde de paralel bulgulara erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate occupational health and safety risks during plastering operations conducted at the construction site located at 118 Ada 79 Parsel, Yalı Mahallesi, Maltepe district. In the initial phase of the study, Failure Mode Analysis (FTA) and Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) methods were employed to identify potential risks associated with plastering applications. These analyses identified various types of risks including chemical, physical, ergonomic, and others, assessing the potential effects of each risk. Risk prioritization and management were conducted using Risk of Severity (RoS) scoring. Risks with higher RoS scores were prioritized, and effective measures were developed to mitigate these risks. Following the implementation of these measures, a reassessment using RoS was performed to evaluate the effectiveness of the safety measures. Subsequently, FTA was utilized to systematically examine each identified risk scenario during plastering applications, detailing their potential causes, effects, and consequences. Possible errors, failures, or hazardous situations during plastering operations were identified using FTA, and the potential impacts of each situation were evaluated. Ultimately, parallel findings were obtained from both risk assessment methods used in this study.