Waste management for renovation construction projects in Iraq
Irak'ta yenileme inşaat projelerinde atık yönetimi
  1. Tez No: 879074
  2. Yazar: MOHAMMED SHUBBAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnşaat sektörü medeniyetlerin ilerlemesinde ve zenginleşmesinde çok önemli ve acil bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, hızlı nüfus artışı ve farklı yaşam standartlarını karşılayacak altyapı ve bina projelerinin kapsamlı gelişimi, önemli miktarda inşaat enkazının birikmesine neden oldu. Irak'ta kentleşme sürecinde yenileme önemli bir rol oynamaktadır. Her ne kadar ülkede artık yaygın bir uygulama olsa da, özellikle eğitim sektöründeki hükümet binalarının yeniden şekillendirilmesi, nüfus artışından kaynaklanan artan talebin karşılanması amacıyla yapılıyor. İnşaat, yenileme, yeniden modelleme, yenileme ve yıkım faaliyetleri, doğal çevreyi ve genel nüfusu etkileyebilecek önemli miktarlarda tehlikeli ve tehlikesiz atık madde üretmektedir. Bu çalışma, Irak'ın eğitim sektöründeki yenileme projelerinde israfın artmasına neden olan faktörlerin belirlenmesini, yüzdesini ve maliyetini hesaplamayı ve Destek Vektör Makinesi kullanarak maliyeti tahmin etmek için matematiksel bir model oluşturmayı amaçlamaktadır. Irak'taki yenileme projelerinde israfı etkileyen tüm olası faktörleri incelemek için literatürün kapsamlı bir incelemesi yapıldı. Irak'ta atık inşaatını etkileyen ana faktörleri bulmak amacıyla Irak'taki kamu ve özel sektör şirketlerinde çalışan mal sahipleri, danışmanlar, denetçi mühendisler ve müteahhitlere yönelik bir anket yapıldı. Yenileme projelerinde temel malzeme atıklarının yüzdesi ve maliyetine ilişkin tarihsel veriler, hem Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı hem de Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan şirketlerin kayıtlarından elde edilmiştir. Veritabanı (30) tamamlanmış projeden oluşmaktadır. SVM modelini oluşturmak için altı giriş parametresi kullanıldı. Bu girdiler Çimento atık yüzdesi (%CE), Kum atık yüzdesi (%SA), Çakıl atık yüzdesi (%GR), BRC atık yüzdesi (%BR), Mozaik karo atık yüzdesi (%MT) ve Çimento Sıva atık yüzdesidir ( CP%). Geliştirilen tahmin denklemi, belirleme katsayısı (R2) (%97,2) ile ortalama doğruluk derecesini (%84,466) göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The construction sector plays a crucial and immediate role in the advancement and wealth of civilizations. Nevertheless, rapid population growth, along with extensive development of infrastructure and building projects to meet diverse living standards, has accumulated substantial quantities of construction debris. Renovation plays a crucial role in the process of urbanization in Iraq; it is now a widespread practice in the country, particularly in the remodeling of government buildings in the education sector, to address the increasing demand caused by population increase. Construction, renovation, remodeling, refurbishing, and demolition activities produce significant quantities of hazardous and non-hazardous waste materials that might impact the natural environment and the general population. The current study aims to establish the factors that lead to the increase of waste in renovation projects in the education sector of Iraq, to calculate its percentage and cost, and to build a mathematical model that estimates the cost using a Support Vector Machine. The research commences with a thorough review of the literature to determine the possible factors affecting waste for renovation projects in Iraq. A survey was carried out to investigate the views of the supervising engineers, the owners, consultants, and contractors working in the public and private sectors in Iraq; the objective is to determine the main factors that impact waste construction in Iraq. Historical data on the percentage and cost of waste for basic materials in renovation projects were obtained from companies working in both the Ministry of Higher Education and Scientific Research and the Ministry of Education. The database consists of (30) completed projects. Six input parameters were used to build the SVM model. These inputs are Cement waste percentage (CE%), Sand waste percentage (SA%), Gravel waste percentage (GR%), BRC waste percentage (BR%), Mosaic tile waste percentage (MT%), and Cement Plastering waste percentage (CP%). The developed estimation equation demonstrates a degree of average accuracy of (84.466%), with the coefficient of determination (R2) (97.2%).