Deneysel böbrek iskemi/reperfüzyon hasarı oluşturulan sıçanlarda myrtenal'in etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of myrtenal in rats with experimental renal ischaemia/reperfusion injury
- Tez No: 883078
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Fizyoloji, Anatomy, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Akut böbrek hasar, yoğun bakım ünitelerinde ve vasküler cerrahi operasyonlarda yüksek mortaliteye sebep olan, böbreklerde çok çeşitli fonksiyonel değişikliklere neden olan heterojen bir sendromdur. Myrtenalin (Myrt) çeşitli organ hasarları üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, Myrt'nin renal I/R hasarı üzerindeki etkilerini biyokimyasal ve histolojik düzeyde araştırmak ve anlamak için gerçekleştirilmiştir. Materyal ve metot: Çalışmada 40 adet erkek Sprague Dawley ırkı sıçan kullanılmıştır (n=10). 1. gruptaki hayvanlar sham grubu olup klempleme yapılmamıştır. 2. gruptaki hayvanlara 45 dakika iskemi ve 24 saat reperfüzyon sağlanmıştır. 3. ve 4. gruptaki hayvanlara 9 gün boyunca Myrt'nin iki farklı dozu (40-80 mg/kg) intraperitonal olarak uygulanmış akabinde 45 dakika iskemi ve 24 saat reperfüzyon sağlanmıştır. Deney bitiminde hayvanlar dekapite edilerek kan ve böbrek dokuları histolojik ve biyokimyasal analizler için alınmıştır. Böbrek hasar belirteçleri KIM-1, NGAL; inflamasyon belirteçleri IL-1β ve TNF-α seviyeleri ELISA yöntemiyle; hücre hasarı seviyesi histopatolojik olarak, apoptotik belirteçlerinden kaspaz-3 reaktivitesi immunohistokimyasal yöntemle, oksidatif stres parametrelerinden MDA, SOD, CAT ve GSH seviyeleri biyokimyasal yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute kidney injury (AKI) is a heterogeneous syndrome that causes a wide range of functional changes in the kidneys, leading to high mortality in intensive care units and vascular surgical operations. Investigations have shown that Myrtenal (Myrt) is known to have positive effects on various organ damages. This study aimed to investigate the effects of Myrt on renal I/R injury biochemically and histologically. Material and method: Forty male Sprague-Dawley rats (n=10) were used in the study. The sham group (Group 1) clamping wasn't performed., while Group 2 was subjected to 45 minutes of ischemia and 24 hours of reperfusion. In groups 3 and 4, Myrt was administered intraperitoneally at two different doses (40-80 mg/kg) for 9 days, followed by 45 minutes of ischemia and 24 hours of reperfusion. At the end of the experiment, the animals were decapitated and blood and kidney tissues were collected for histological and biochemical analyses. The study examined kidney damage markers, including KIM-1, and NGAL, as well as inflammation markers IL-1β and TNF-α levels using the ELISA method. Cell damage levels and caspase-3 reactivity were examined histologically. Additionally, oxidative stress parameters, including MDA, SOD, CAT, and GSH levels, were examined using biochemical methods. Results: Serum samples from the I/R group showed a significant increase in BUN and creatine levels compared to the sham group.