Palyatif bakım kliniğinde yatan hastalara bakım verenlerin; bakım yükleri ile mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between caregiving burden and mental well-being levels of caregivers of patients hospitalized in a palliative care clinic
  1. Tez No: 883077
  2. Yazar: BÜŞRA YAVUZ SARIYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma palyatif bakım kliniğinde yatan hastalara bakım verenlerin; bakım yükleri ile mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte olup Nisan - Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul Tuzla Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Kliniklerinde yatarak tedavi gören 18 yaşından büyük 5 günden fazla hastanede kalan ve en az bir yıl hasta ile aynı evi paylaşan primer bakım verici 177 birey ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Warwick Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya ait verilerin analizinde SPSS 21.0 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 177 bakım verenin %67,8'ini kadınlar ve katılımcıların %33,9'u ev hanımları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between care burdens and mental well-being levels of caregivers of patients hospitalized in palliative care clinics. The research is descriptive type and 177 primary caregivers who were hospitalized in Istanbul Tuzla State Hospital Palliative Care Clinics between April 2023 and September 2023, who were over 18 years of age, stayed in the hospital for more than 5 days and shared the same house with the patient for at least one year were included in the study. Personal Information Form, Zarit Caregiving Burden Scale and Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale were used to collect the data. SPSS 21.0 statistical program was used to analyze the data of the study. The mean age of the participants was 49.16±12.35 years, 67.8% were female, 31.6% were university graduates, 76.8% were married and 80.8% had children. It was found that 44.1% of the participants were employed and 33.9% were housewives. It was observed that 79.1% of the participants lived in a nuclear family and 53.1% of the individuals participating in the study were nuclear family members (mother / father / child). Of the caregivers participating in the study, 14.7% were caregivers. In the study, the caregiving burden scale score was 38.07±14.49 and it was determined that the caregiving burden of caregivers was at a moderate level. Mental well-being scale score was found to be 49.10±11.80 and it was determined that the mental well-being level of caregivers was at a medium-high level.