Oyuncu adaylarında doğru ve etkili konuşmada bireysel ses eğitiminin önemi
The importance of individual voice training in correct and effective speaking for actor candidates
- Tez No: 883081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN NAZ ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, oyuncu adaylarının doğru ve etkili konuşma yeteneklerinin bireysel ses ve nefes eğitimi ile nasıl geliştirildiği incelenmiştir. Bireysel ses ve nefes eğitimi, oyuncuların seslerini güçlü bir şekilde kullanmalarına ve farklı tonlamalarla duygu zenginleştirmelerine olanak tanır. Doğru nefes kontrolü, oyuncu adaylarının sahnede uzun monologları etkili bir şekilde ifade etmelerini sağlar ve güçlü bir etki bırakmalarına yardımcı olur. Bu eğitim, oyuncuların canlandırdıkları karakterleri anlama, vurgulama, doğru tonlama ve ifade etme becerilerini geliştirir, böylece farklı rollerde daha inandırıcı ve çeşitli performanslar sergileyebilirler. Oyuncu adayları, bireysel ses ve nefes eğitimi ile karakterlere özgü ses yetenekleri kazanır ve daha geniş bir yelpazede inandırıcı performanslar sunar. Ayrıca, bu eğitim oyuncuların metni daha iyi anlamalarını, vurgulamalarını ve dil becerilerini geliştirmelerini sağlar. Sesin fiziksel kontrolü ve vücut dili konularında beceri kazandırarak, iletişim yeteneklerini güçlendirir ve seyirciyle daha derin bir bağ kurmalarına olanak tanır. Sonuç olarak, bireysel ses ve nefes eğitimi, oyuncu adaylarının sahne performanslarını ve iletişim becerilerini önemli ölçüde geliştirir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is analysed how the correct and effective speaking skills of actor candidates are developed through individual voice and breathing training. Individual voice and breath training allows actors to use their voices powerfully and enrich their emotions with different intonations. Correct breath control enables the actors to effectively express long monologues on stage and helps them make a strong impression. This training improves the actors' ability to understand, emphasise, intonate and express the characters they portray, so that they can deliver more convincing and varied performances in different roles. Through individual voice and breathing training, actor candidates gain character-specific vocal abilities and deliver a wider range of convincing performances. In addition, this training enables actors to better understand and emphasise the text and improve their language skills. By gaining skills in physical control of the voice and body language, it strengthens their communication skills and allows them to establish a deeper connection with the audience. As a result, individual voice and breathing training significantly improves the stage performance and communication skills of prospective actors.