Kronik unilateral vestibüler fonksiyon kaybı olan hastalarda vestibüler rehabilitasyon egzersizlerinin kognitif fonksiyonlara etkisi
The effect of vestibular rehabilitation exercises on cognitive functions in patient with chronic unilateral vestibular function loss
- Tez No: 883082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, kronik tek taraflı vestibüler fonksiyon kaybı olan hastalarda, 6 haftalık vestibüler rehabilitasyon tedavisi sonrası bilişsel fonksiyonlarda meydana gelen değişiklikleri araştırmaktadır. Çalışmanın amacı, en az 3 ay süreyle devam eden tek taraflı vestibüler fonksiyon kaybı olan hastalarda, görsel stabilizasyon, postüral stabilizasyon ve alışma egzersizlerinden oluşan vestibüler rehabilitasyon programının bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisini incelemek ve bu egzersizlerin hastalar üzerindeki faydasını tespit etmektir. Katılımcılara rehabilitasyon öncesi ve sonrası Vestibüler Rehabilitasyon Fayda Anketi, Zamanla Kalk ve Yürü Testi, Fonksiyonel Yürüyüş Değerlendirmesi ve MoCA testi uygulanmıştır. Sonuçlar karşılaştırıldığında, hastaların Zamanla Kalk ve Yürü testini tamamlama sürelerinde anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Vestibüler Rehabilitasyon Fayda Anketinin alt bölümleri olan baş dönmesi, anksiyete, hareketle tetiklenen baş dönmesi, semptomlar ve yaşam kalitesi bölümlerinde ve genel değerlendirme puanlarında anlamlı düşüşler tespit edilmiştir. Fonksiyonel Yürüyüş Değerlendirmesi puanlarında vestibüler rehabilitasyon öncesine kıyasla anlamlı bir artış görülmüştür. MoCA testinin neredeyse tüm sorularında (2. soru hariç) puan artışı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the changes in cognitive functions following a 6-week vestibular rehabilitation treatment in patients with chronic unilateral vestibular function loss. The aim of the study is to examine the effects of a vestibular rehabilitation program, consisting of visual stabilization, postural stabilization, and habituation exercises, on cognitive functions in patients with unilateral vestibular function loss lasting at least 3 months, and to determine the benefits of this exercise program for the patients. Participants were administered the Vestibular Rehabilitation Benefit Questionnaire, Timed Up and Go Test, Functional Gait Assessment, and MoCA test before and after the rehabilitation. When the results were compared, a significant decrease was observed in the completion times of the Timed Up and Go test. Significant reductions were found in the subdomains of the Vestibular Rehabilitation Benefit Questionnaire, including dizziness, anxiety, motion-provoked dizziness, symptoms, and quality of life, as well as in the overall evaluation scores. A significant increase was observed in the Functional Gait Assessment scores compared to pre-rehabilitation. An increase in scores was found to be statistically significant for almost all questions of the MoCA test (except for question 2).