Güneydoğu anadolu ve karadeniz bölgelerinde yetişkin bireylerde D vitamini ve ilişkili parametreler için direkt ve indirekt yöntemle referans aralıklarının saptanması ve karşılaştırılması
Determination and comparison of reference intervals for vitamin D and related parameters by direct and indirect methods in adults in southeastern anatolia and black sea regions
  1. Tez No: 883091
  2. Yazar: EFSANE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖRKMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: D vitamini eksikliği dünya genelinde yaygın bir halk sağlığı problemi haline gelmiştir. 25-hidroksivitamin referans aralığı tanımlamak için özellikle son yıllarda birçok çalışma yapılmıştır. D vitamini seviyeleri üzerine önemli derecede etkisi olan coğrafi konum ve beslenme alışkınlıkları birbirinden çok farklı olan Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgesi için toplum genelinde eksikliği ve yetersizliği çok sık görülen D vitamini ve metabolik olarak onunla ilişkili parametreler olan Parathormon (PTH), Kalsitonin, Kalsiyum (Ca), Fosfor (P), Alkalen Fosfataz (ALP) seviyelerinin Referans Aralıklarını Direkt ve İndirekt Yöntemle belirlemesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Direkt yöntemde 18-65 yaş arası bireylerin çalışmaya katılımını belirlemek için CLSI EPC28-A3c'de yer alan sağlıklı gönüllü birey anketi uygulanmıştır ve sonuçlar non-parametrik yöntem ile analiz edilerek referans aralıklar hesaplanmıştır. İndirekt yöntemde ise veri filtrasyonu yapıldıktan sonra elde edilen verilerle Bhattacharya yöntemiyle referans aralıklar hesaplanmıştır. Bulgular: Direkt yöntemde belirlediğimiz referans aralıkları Gaziantep için; 25(OH)D 8.03-29.44 ng/mL (yaz), 5.55-23.07 ng/mL (kış), PTH 19.73-73.43 ng/L, Kalsiyum 8.5-10.07 mg/dL, Fosfor 2.12-4.06 mg/dL, ALP 29.85-93.54 U/L, Kalsitonin 1-6.92 ng/L Giresun için; 25(OH)D 6.34-29.69 ng/mL (yaz), 6.28-27.34 ng/mL (kış), PTH 16.38-68.88 ng/L, Kalsiyum 8.53-10.3 mg/dL, Fosfor 2.3-4.06 mg/dL, ALP 28.35-89.3 IU/L, Kalsitonin 1-9.15 ng/L olarak bulunmuştur. İndirekt yöntemde belirlediğimiz referans aralıkları ise; Gaziantep için; 25(OH)D 7.24-41.69 ng/mL, PTH 21.38-123.03 ng/L, Kalsiyum 8.7-10.7 mg/dL, Fosfor 2.2-4.6 mg/dL, ALP kadınlarda 38.02-138.04 IU/L, erkeklerde 42.66-141.25 IU/L Kastamonu için; 25(OH)D 6.17-42.66 ng/mL, PTH 12.6-199.5 ng/L, Kalsiyum 8.73-10.33 mg/dL, Fosfor 2.25-4.33 mg/dL, ALP 42.66-141.25 IU/L olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Bu çalışma, laboratuvar testleri için belirlenen referans aralıklarının toplumsal, bölgesel ve mevsimsel değişkenliklere göre farklılık gösterebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin D deficiency has become a widespread public health problem worldwide. A lot of work has been done, especially in recent years, to define the reference range of 25-hydroxyvitamin. The aim of this study was to determine the Reference Intervals of Parathormone (PTH), Calcitonin, Calcium (Ca), Phosphorus (P), Alkaline Phosphatase (ALP) levels, which are the parameters related to vitamin D and vitamin D deficiency and insufficiency, which are very common in the general population in Southeastern Anatolia and the Black Sea region, whose geographical location and dietary habits are very different from each other, which have a significant effect on vitamin D levels, by Direct and Indirect Methods. Materials and Methods: In the direct method, the healthy volunteer questionnaire in CLSI EPC28-A3c was applied to determine the participation of individuals aged 18-65 years in the study and the results were analyzed by non-parametric method and reference intervals were calculated. In the indirect method, reference intervals were calculated by Bhattacharya method with the data obtained after data filtration. Results: The reference ranges we determined in the direct method for Gaziantep; 25(OH)D 8.03-29.44 ng/mL (summer), 5.55-23.07 ng/mL (winter), PTH 19.73 73.43 ng/L, Calcium 8.5-10.07 mg/dL, Phosphorus 2.12-4.06 mg/dL, ALP 29.85-93. 54 U/L, Calcitonin 1-6.92 ng/L for Giresun; 25(OH)D 6.34-29.69 ng/mL (summer), 6.28-27.34 ng/mL (winter), PTH 16.38-68.88 ng/L, Calcium 8.53-10.3 mg/dL, Phosphorus 2.3-4.06 mg/dL, ALP 28.35-89.3 U/L, Calcitonin 1-9.15 ng/L. The reference ranges we determined in the indirect method are; For Gaziantep; 25(OH)D 7.24-41.69 ng/mL, PTH 21.38-123.03 ng/L, Calcium 8.7-10.7 mg/dL, Phosphorus 2.2-4.6 mg/dL, ALP 38.02-138. 04 U/L in women and 42.66-141.25 U/L in men for Kastamonu; 25(OH)D 6.17 42.66 ng/mL, PTH 12.6-199.5 ng/L, Calcium 8.73-10.33 mg/dL, Phosphorus 2.25-4.33 mg/dL, ALP 42.66-141.25 U/L. Conclusion: This study reveals that reference ranges for laboratory tests may vary according to social, regional and seasonal variability.